Wpis z mikrobloga

Jechałem sobie niedawno al. Sikorskiego i zastanowiła mnie jedna rzecz. W ciągu dnia, w godzinach szczytu dwa pasy są wyłączone i są buspasami, ale przez resztę doby można nimi normalnie jeździć.
Tylko... jak OFICJALNIE, od strony kodeksu drogowego wygląda zjeżdżanie NA albo Z tych pasów? Bo co jak co, ale one zawsze są oddzielone gruuubą, ciągłą linią, przechodzącą w przerywaną tylko na początku i końcu alei.
Czy poza godzinami "buspasowymi" można ją traktować jak zwykłą, przerywaną linię, czy jednak jakiś służbista może się do tego przywalić i władować mandat za wyprzedzanie na ciągłej?
No i to oczywiście dotyczy wszystkich buspasów w mieście, nie tylko tam.
#rzeszow
  • 13
@Endriu_ też o tym kiedyś myślałem.
Trzeba sprawdzić czy szerokość lini ciągłej jest jakoś unormowana przepisami. Czy ta szersza spełnia normy.
Jak to wygląda w innych miastach?
Moim zdaniem to jakaś inna linia powinna być niż ciągla, bo jak zmieniać pasy jeśli to ciągła?
@rraaddeekk: No dobra, ale tu dalej nie jest powiedziane jak należy ją traktować.
Zwłaszcza, że tutaj napisali, że P-2b może poprzedzać albo kontynuować linię P-1c, którą z kolei
"stosuje się do oddzielenia od pasa ruchu następujących pasów:
– włączania,
– wyłączania,
– przeplatania,
– dla autobusów i rowerów (odcinki początkowe i końcowe),
– wydzielonych dla pojazdów skrêcających na wlotach skrzyżowań,
– zanikających."
@Endriu_ oznakowanie wyznacza buspas. Poza określobymi godzinami nie ma co wyznaczać.
Aczkolwiek ta linia tylko wyznacza buspas, a nie zakazuje jej przekraczania.
Zatem, gdy np masz zjazd do posesji lub na miejsce parkingowe to w tym celu zawsze mozesz przekroczyć.
@Endriu_: Pytanie brzmi czy na Sikorskiego obowiązują godziny działania buspasa, czy jest on stały 24/7. Bo wydaje mi się, że przy samym oznaczeniu BUS bez 2+1/TAXI, tych tabliczek informujących o godzinach działania buspasa tam nie ma.
EDIT:
Dobra, są takie same oznaczenia jak na reszcie buspasów Rzeszowie.
W każdym razie nie ryzykowałbym przekraczania tej linii w bliskiej odegłości od radiowozu policji. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Endriu_: Tym bardziej, że tam co kilkaset metrów są linie przerywane przeznaczone właśnie na zmianę pasa w razie gdyby ktoś potrzebował zjechać na posesję.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Endriu_: normalnie masz ciągłą linię i zakaz jej przekraczania, w praktyce każdy kto ma chociaż jedną szarą komórkę we łbie normalnie tam zmienia pasy ale ponieważ większość rzeszowskich kierowców jest upośledzona i prawo jazdy zrobili za dofinansowanie z pfronu to jadą do oporu lewym pasem zesrani że ich prawym pasem auta mijają
Znam przypadek, somsiadki znajomej: nieoznakowany + przekroczenie linii na Sikorskiego = mandat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie znam szczegółów, wiem tylko, ze owy mandat się pojawił