Wpis z mikrobloga

#abcdetailingu Lekcja dwunasta: Niewidzialna wycieraczka

Po co nam niewidzialna wycieraczka? Przede wszystkim poprawia komfort i widoczność podczas jazdy. Tworzy warstwę hydrofobową na powierzchni szyby, woda zbija się w większe krople a pod wpływem ciągu powietrza jest usuwana z szyby bez użycia wycieraczek. Komu jest potrzebna? Jeżeli jeździmy z prędkością powyżej 50 km/h może okazać nam się przydatna. Czemu akurat 50 km/h? To granica aktywacji większości tego typu preparatów więc jeśli nie ruszamy się z terenu zabudowanego nie ma sensu nakładać NW i wydawać pieniędzy. W internecie można znaleźć opinie, że po nałożeniu NW normalne wycieraczki zaczynają skrzypieć. Osobiście korzystałem z 5 lub 6 tego typu preparatów i zdarzyło się to raz. Rozwiązaniem okazało się wymiana starych, zużytych piór wycieraczek na nowe.

Ok przejdźmy do samej aplikacji a właściwie do przygotowania szyby pod aplikację. Prep w sumie jest najważniejszym etapem pracy. Jego celem jest usunięcie wszystkich osadów mineralnych z powierzchni szyby. Jak to zrobić? Będzie nam potrzebny płyn do szyb, mikrofibry, produkt typu glass polish, alkohol IPA w butelce z atomizerem, nitrylowe rękawiczki opcjonalnie glinka, lubrykant do glinki (woda z szamponem), maszyna polerska (może być DA, nie tylko rotacja) i twardy pad polerski. Jak poznać czy mam zakamienioną szybę? Wystarczy obficie zlać ją wodą. Na powierzchni powinna tworzyć się tafla wody, jeśli woda spływa i tafla się gdzieniegdzie rozrywa oznacza to, że mamy zakamienioną szybę. Zaczynamy.
W pierwszej kolejności myjemy najdokładniej jak się da szybę za pomocą płynu i mikrofibry. Jeśli już to zrobiliśmy pojawia się wariant opcjonalny - glinkowanie szyby. Przy jakimś szczurze warto się o niego pokusić, przy bieżącej pielęgnacji to strata czasu. Jeśli podjęliśmy się tego zadania spryskujemy szybę lubrykantem i oczyszczamy za pomocą glinki. Po tym procesie warto usunąć resztki lubrykantu poprzez mycie szyby płynem. Teraz najważniejszy etap czyli polerowanie szyby. Do tego celu używamy produktów typu glass polish - lekki past ściernych do szkła. Usuną one jedynie osad wapienny z szyb, nie są to środki przeznaczone do "cięcia" rys na szybach. Możemy robić to ręcznie lub maszynowo. Do ręcznego polerowania możemy użyć padów polerskich ręcznych, filcowego pada polerskiego lub aplikatorów dołączonych do produktów. W przypadku pracy maszynowej potrzebujemy maszyny polerskiej, może to być rotacja ale dual action też się nada. Na talerz nakładamy twardy pad polerski (ja używam niebieskiej gąbki NAT). Niezależnie od wybranej metody nakładamy środek na aplikator i raz przy razie polerujemy szybę do czasu wypracowania środka. Gdy skończymy pracę na całej powierzchni pozostałości pasty wymywamy alkoholem IPA. Warto także szybę wypłukać woda pod ciśnieniem z bliskiej odległości - usuniemy drobinki pasty, które osadziły się w mikrorysach na szybie. Przy okazji możemy zobaczyć czy tafla ciągle się rozrywa. Jeśli tak należy powtórzyć etap polerowania. Jeśli tafla jest jednolita oznacza to, że pozbyliśmy się osadów mineralnych z szyby i możemy przejść do aplikacji niewidzialnej wycieraczki. Tu produkty różnią się od siebie metoda nakładania na tyle, że polecę kilka środków i na ich przykładach opiszę proces aplikacji.

Na filmie Shiny Garage Drop Off, która leży od 4-5 miesięcy na szybie.

#detailing #cardetailing #autodetailing #samochody #motoryzacja
vlodek2532 - #abcdetailingu Lekcja dwunasta: Niewidzialna wycieraczka

Po co nam ni...
  • 36
Polecane produkty glass polish:
1. Shiny Garage Glass Polish Pro – niezbyt drogi produkt do usuwania osadów po twardej wodzie. Przyzwoicie radzi sobie w pracy ręcznej, na maszynie czasem ciężko go wymyć.
2. Autoglym Car Glass Polish – skuteczny w pracy na maszynie, bardzo dobry w pracy ręcznej ale zostawia po sobie bałagan.
3. Soft99 Compound Z – najlepszy z pośród trójki, genialny i najskuteczniejszy w pracy ręcznej, maszynowo też daje radę.
vlodek2532 - Polecane produkty glass polish:
1. Shiny Garage Glass Polish Pro – niez...

źródło: comment_1634404502ZJQtpECDi1yKC7L4buseWk.jpg

Pobierz
Polecane niewidzialne wycieraczki:
1. RainX Rain Repellent – tani i doskonały produkt na zapoznanie „z czym się to je”. Aktywacja w prędkości około 60 km/h, przyzwoity zrzut wody i łatwość aplikacja – produkt aplikujemy na mikrofibrę i wcieramy na szybę, pod wyschnięciu docieramy. Trwałość do 4-6 miesięcy.
2. Shiny Garage Drop Off – produkt aplikujemy w sposób identyczny jak powłoki na lakier czyli za pomocą kostki i mikrofibry tzw. suede. Trzeba go
vlodek2532 - Polecane niewidzialne wycieraczki:
1. RainX Rain Repellent – tani i dos...

źródło: comment_16344045251S6xyfWEcxFKE3t8759pTJ.jpg

Pobierz
@vlodek2532: to jak nałożę wycieraczkę bez tego wcześniejszego przygotowania to będzie źle? Myślałem żeby sobie ją kupić ale po tym co przeczytałem to mi się odechciało xD
Ja czyszcze szyby pianką i nakładam potem 2 warstwy niewidzialnej wycieraczki na wszystkie szyby w aucie. Na pewno twoim sposobem efekt byłby lepszy, ale mi taki uproszczony sposób wystarcza, najważniejsze żeby dlugo polerować do momentu aż czujemy pod mikrofibrą ze szyba jest już bardzo śliska. Moim zdaniem nawet w niższych prędkościach jest duża różnica, woda tworzy na szybie malutkie kropelki zamiast dużych rozprysków i widoczność jest lepsza, to samo na bocznych szybach.
@Bambomancer raczej nie planowałem. Jak tani to K2 Alaska/autoland dobrze działa moje auto ale zostawia niebieskie ślady jak nie wytrzesz dobrze. Jak droższy to shiny/adbl. Z tych, które testowałem te dawały sobie najlepiej radę