Wpis z mikrobloga

Mirki, pomóżcie mi podjąć właściwy wybór. Posiadam aktualnie komputer z i5-4690k podkręcona do 4.5GHz i GTX 1070 2063MHz rdzeń i 4400 pamięci. Gram bardzo sporadycznie - średnio 2-3 razy w miesiącu, ale w wymagające tytuły (ostatnio RDR2 i Horizon Zero Dawn). Mam do tego monitor 4K, ale obecna konfiguracja pozwala mi na płynną rozgrywkę jedynie w FHD przy najwyższych detalach. Głównie jednak korzystam z komputera przy działaniach jak przeglądanie internetu na ok. 30 kartach jednocześnie (każdorazowo wznawiam poprzednią sesję), oglądając filmy.

Fakt że mój sprzęt nie będzie wspierany przez Windows 11 zaczął mnie skłaniać do jego zmiany - zmiana procka na i5-10400f oraz płyty i pamięci wyszłyby w okolicach 1.5k lub mniej (tym bardziej że mogę kupić części używane); z drugiej strony nie odczuwam "zamulania" obecnej jednostki, tak samo wydajność w grach mi odpowiada.

Zastanawiam się jednak, czy to nie jest efekt przyzwyczajenia - od 6 lat kiedy kupiłem ten komputer (z późniejsza wymiana grafiki) nie miałem okazji pracować na nowszej jednostce i mogę nawet nie wiedzieć, jak duży przeskok to jest.

Z trzeciej strony, nawet jeśli zmiana to czy nie lepiej poczekać na DDR5 i zrobić wtedy modernizację? Od pół roku zastanawiam się czy nie wykorzystać "górki" i nie sprzedać swojego GPU w celu późniejszego odkupienia za niższą kwotę jak boom na kryptowaluty się zakończy. Tu jednak jest problem, że nie wiadomo czy to kiedykolwiek nastąpi... Wytrzymać 1-5 miesięcy bez gier mogę, ale nie po to mam komputer do gier...

A może podkręcenie pamięci RAM to w pewnym stopniu rozwiązanie? Aktualnie działam na 2x8GB Crucial Ballistix 1600MHz CL9 I kiedyś próbowałem je podkręcić, ale ostatecznie zrezygnowałem w 3/4 roboty. W kwestii podkręcania pamięci słyszałem wiele sprzecznych opinii, ale przeważały wskazujące na wzrost wydajności w pracy biurowej.

Z góry dzięki za pomoc i wszelkie rady!

#pcmasterrace #intel #nvidia #pc #elektronika #windows10 #windows11 #cokupic #kryptowaluty #pytanie
  • 10
Zastanawiam się jednak, czy to nie jest efekt przyzwyczajenia - od 6 lat kiedy kupiłem ten komputer (z późniejsza wymiana grafiki) nie miałem okazji pracować na nowszej jednostce i mogę nawet nie wiedzieć, jak duży przeskok to jest.


@karoleeek: bankowo. Twój sprzęt w porównaniu z 10-gen jest już leciwy. Na szczęście nadal sporo warty, więc spokojnie odzyskasz sporo kasy sprzedając go teraz*


Z trzeciej strony, nawet jeśli zmiana to czy nie
@majk3l Dziękuję Ci za obszerną odpowiedź. Przy okazji zapytam - jeśli wymieniać to na i5-10400f czy coś innego? Lubię overclocking także chętnie wezmę coś z opłacalnym potencjałem do zwiększenia wydajnosci.
ć to na i5-10400f czy coś innego? Lubię overclocking także chętnie wezmę coś z opłacalnym potencjałem do zwiększenia wydajnosci.


@karoleeek: 10600K na płycie Z490 lub Z590 to będzie już taki max tego co potrzebujesz. Do tego dobry schładzacz. Niestety to będzie też istotnie droższe.
@majk3l mam aktualnie fortisa 3 także myślę że wystarczy jeśli nie sprzedam całego obecnego zestawu wraz z obudową itd. na rzecz nowego - muszę sprawdzić co bardziej się będzie opłacało (czy sprzedać jako gotowy i sprawny komputer czy same części procesor + płyta i ramy)
@majk3l: Piszę równocześnie na kilku forach w tej sprawie i chyba skłonię się do zmiany - i5-10400F w zestawie z płytą Gigabyte B560M D3H jest aktualnie za 850zł. Wystarczy dokupić RAM i będzie całość. Kwestia czy ten zestaw jest wystarczający - ceny tych procesorów powinny spadać ze względu na premierę 12 generacji jeszcze w tym miesiącu, a ja chciałbym złożyć zestaw "na lata" - bez większych kompromisów. W razie czego nowy
@majk3l: Piszę równocześnie na kilku forach w tej sprawie i chyba skłonię się do zmiany - i5-10400F w zestawie z płytą Gigabyte B560M D3H jest aktualnie za 850zł. Wystarczy dokupić RAM i będzie całość. Kwestia czy ten zestaw jest wystarczający - ceny tych procesorów powinny spadać ze względu na premierę 12 generacji jeszcze w tym miesiącu, a ja chciałbym złożyć zestaw "na lata" - bez większych kompromisów. W razie czego nowy
Teoretyzując - skłaniam się do zakupu I5-10400F, ale widzę że płyty na B560 są mocno budżetowe, przez co mają mniej funkcji niż moja leciwa MSI Z97 Gaming 3. Zależy mi na dobrym audio (w razie czego musiałbym kupować), ethernecie i (niestety) przyzwoitym wyglądzie płyty (najlepiej formatu ATX z led RGB). Niestety, ciężko mi znaleźć jakiekolwiek porównania, istnieje jakaś w dobrej relacji cena-jakość(funkcjonalność) poza Gigabyte B560M D3H?