Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki,
czy jest na sali specjalista od #wentylacja #rekuperacja spod tagu #remontujzwykopem?
Mam wrażenie, że ceny mocno podskoczyły z uwagi na wszelkiego rodzaju dotacje (jako budujący dom nie mogę skorzystać z dotacji na termomodernizacje/czyste powietrze) więc szukam sensownego kompromisu cena/jakość.

Jakie filtry stosować?
Jaki wymiennik będzie najsensowniejszy (krzyżowy, entalpiczny)?
Jaki rekuperator/centrale wentylacyjną byście polecili na domek 130m2, Vn= 280 m3/h

Wszystkie podpowiedzi mile widziane
  • 6
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Skwarek85: krzyżowy z reguły ma najmniejszą sprawność. Ja bym celował w przeciwprądowy minimum, najlepiej wymiennik aluminium, a nie jakieś pseudo tworzywa/papierowy etc. A jak masz możliwość to obrotowy. Ten odzyskuje wilgoć z powietrza, więc nie jest tak sucho. Kiedyś dobre były komfovent litewskie. Ale słyszałem, że się skiepściło. Więc teraz planuje u siebie systemair.
@wujo17 nie montuj komfoventa, awaryjny,słaby serwis, jeżeli instalacja jest źle zrobiona będzie głośny.
Z tego co ja bym polecił aeris/zehnder 350 przeciwprad, brinka.
@TL3N: To jakaś przeróbka czy tak od producenta wychodzi?

Temat już zakończyłem/. Odkupiłem vaillant recovair var 260/4 za 4 tysie (bo mam pompę ciepła również tej firmy i sprzęgnę sobie razem). Dostałem ejszcze komplet nowych filtrów + sterownik multimatic 700 i do tego mudł VR4 + moduł do sprzęgnięcia pompy.
I teraz rzeźbię w SPIRO bo przyłacza do reku są 180 a ja mam Spiro 160 ( ͡° ͜ʖ