Wpis z mikrobloga

Od lat zadaję sobie to pytanie, ciągle nie mam odpowiedzi.

Dlaczego ludzie kupują telefony na abonament?

Liczę sobie to co jakiś czas, szczególnie jak myślę o zmianie i nigdy mi to nie wychodzi sensownie.
Trzeba brać droższy abonament niż jest potrzebny, aby kupić lepszy telefon.
Telefony zwykle są droższe niż na wolnym rynku (s21 ultra 4200/4500 idzie wyrwać na promocji, u operatorów 5500)

Kompletnie bez sensu. Nie rozumiem.

Ma ktoś wytłumaczenie?


#abonament #telefony #android #ios #apple #samsung #ocochodzi
  • 31
@anonim1133: ja biorę np w mixie. Patrz - prosta kalkulacja. Ostatnio nie chciałem telefonu, tylko wziąłem sobie słuchaweczki. Mam najtańszego mixa za 30zł - mam tam 2gb internetu i 200 minut do wszystkich, do play no limit. Tyle mi wystarcza - jeżeli miałbym kupić na karte, to najtaniej wychodzi mi 25zł na miesiąc żeby mieć aktywne - no i nie mam nic do tego. Tylko kartę sim. A takim sposobem mam
@anonim1133: kredyty konsumpcyjne z reguły mają RRSO rzędu 7% również a w banki mają bardziej restrykcyjne warunki. Ludzie mają kredytu na mieszkania i samochody więc często ich zdolność jest wyczerpana prawie do maksimum: operator jednak nadal udzieli takiego, a bank już być może nie.
@Zordon_: Nie mówię o mix-ach. Telefon kupuje osobno za gotówkę i mam zwykły sim na kartę. Za 25 miesięcznie są nielimitowane rozmowy/sms do wszystkich sieci i 15GB internetu. Co daje abonament poza drogim zamaskowanym kredytem na telefon często zasyfiony oprogramowaniem sieci?
@reveil: No nic. Płace dokładnie tyle samo za taki sam pakiet, tyle że w abonamencie i co miesiąc nie muszę się srać z doładowaniem. Nigdy bym nie wziął telefonu od operatora, co Ty z pieca na głowę spadłeś? Xd
@Zordon_: ej ale wiesz że wypowiadasz się w wątku z pytaniem:

Dlaczego ludzie kupują telefony na abonament?


I doprecyzowane:

Telefony zwykle są droższe niż na wolnym rynku (s21 ultra 4200/4500 idzie wyrwać na promocji, u operatorów 5500)


Więc rozumiem że chodzi o telefony a nie o sam sim na abonament. Czyli się zgadzamy że telefon od operatora na abonament to zły pomysł prawda? :)
@reveil: No raczej, że się zgadzamy, ale nadal nie wiem jaką widzisz różnicę pomiędzy opcją na kartę, a tanim abonamentem. Toż to jeden grzyb, jedynie kartę doładować trzeba i jest to ciut uciążliwe, ale podejrzewam, że i tak da radę zrobić jakieś zlecenie stałe, żeby samo się ładowało co miesiąc czy tam krócej jak się skończy hajs na koncie:
@Zordon_: Różnica ewentualnie jest w bezpieczeństwie że mając jakiegoś syfa na telefonie płatne sms premium czy inne guano albo po prostu będąc za granicą w roamingu nie masz żadnych niespodzianek że na koniec dostajesz rachunek na kilka tysięcy tylko stracić możesz max 25pln.
@Zordon_: Ja też nie dam się zrobić ale opowiem Ci historie. Ktoś z rodziny dał się nabrać na loterię gdzie niby można było wygrać najnowszy iPhone i trzeba było tylko wpisać numer telefonu. Potem przychodziły płatne SMS za 19 PLN codziennie. Szkopuł w tym że to nawet nie były w telefonie ale number był podany na laptopie na stronie z jakiegoś gówno-banera. Nie było żadnej weryfikacji poza sms jak chcesz zatrzymać
Ma ktoś wytłumaczenie?


@anonim1133: Tego się nie da wytłumaczyć. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że ludzie myślą, że mają telefon za darmo w cenie abonamentu. Nie zauważają jednak, że ten abonament jest 4x droższy niż taki sam bez telefonu.

W ogóle jakieś karty, doładowania, miksy w dobie tanich i prostych abonamentów z umową na czas nieokreślony...