Wpis z mikrobloga

Granie w chmurze
Kiedyś mówiłem że to przyszłość i dalej tak uważam. Nie będzie pc'ta, konsoli w samej sobie tylko coś na wzór małego pudełka - jak MiBox a granie będzie się odbywało w ramach jakiegoś abonamentu.
Tylko jak to finalnie będzie wyglądało? nie mam pojęcia. Obecne usługi mierzą się z wieloma problemami:
1. Google stadia - kupujesz gierki u nich. Kto na to pójdzie? Ceny narzucone z góry, tak jak biblioteka, wszystko cyfrowe. Dzisiaj jest, jutro nie ma i tyle po graniu.
2. Geforce NOW - Podobno w becie można było odpalać wszystko ze swojej biblioteki? Cena 25zl/msc również była uczciwa. Jakby to tak wyglądało a i z czasem zwiększyli ilość maszyn + zwiększyli czas sesji do 12h - totalna deklasacja konkurencji. Obecnie 500zl na rok i narzucona z góry biblioteka obsługiwanych tytułów to niemały żart. Jakieś umowy licencyjne ktos komuś się coś nie spodoba i wasza gierka znika z listy obsługiwanych gier. Wszystko może śmigać bez problemu ale panowie w garniturach na szczycie hierarchii się pokłócili o pieniądze i nie pograsz bo foch. Szkoda.
3 Xcloud - granie w gry z konsoli na PC. Microsoft ma kasę, swoje studia, swoje marki więc nie ma obaw o jakieś licencje, krótkoterminowe współprace bo giga-korporacja kupuje cale studio i nie rozmienia się na drobne. Tylko ze mogę sobie kupić najtańszego xboxa series S i się w to nie bawić. Ja chce grać w gierki z PC na PC, porostu nie mam wystarczająco mocnego komputera żeby to odpalić i tu szukam rozwiązania a nie zagrania w Forze.

#geforcenow #xcloud #stadia #google #gry #konsole #ps4 #ps5 #xbox #microsoft
  • 18
@vieniasn: Netflix tak działa od wielu lat i jest na topie i nikogo nie rujnuje ani nie niszczy portfeli. Da się? Da.
Ceny używek nie spadną bo ja mówię tylko o opcji udostępniania sprzętu. Grasz w swoje gierki, jakie chcesz na udosterpnionym sprzęcie. Nie jestem fanem abonamentu na bibliotekę gier jak GamePass bo każdy ma swoje gusta i nie chce płacić za 1000 tytułów jak go 99% z tego nie interesuje.
@PancakeV: > narzucona z góry biblioteka obsługiwanych tytułów to niemały żart. Jakieś umowy licencyjne ktos komuś się coś nie spodoba i wasza gierka znika z listy obsługiwanych gier.

Brzmi zupełnie jak każdy serwis streamingowy np Netflix, Spotify czy cokolwiek innego ;)
@PancakeV: Myślę, że jakiś towar na półkach dalej będzie. Na tym polega marketing, że lubimy kupować ładnie zapakowany produkt. Patrz fizyczne nośniki z grami, firmy to wiedzą i myślę, że to tak łatwo nie upadnie. Spójrzcie, wracamy modą też do starych czasów, ludzie nawet winyle kupują i gramofony bo mają taką zajawkę, tak to już dawno płyty czy winylowe czy CD były by wycofane i zostałyby tylko serwisy streamingowe, a jednak
@PancakeV: granie w chmurze miałoby potencjał na bycie przyszłością, gdyby nie te wszystkie czynniki, które wypisałeś. Dopóki w tym temacie nic się nie zmieni, to nie widzę w tym dużej przyszłości.
Moje doświadczenia z tymi usługami wyglądały tak:

Na Geforce NOW miałem założone konto founders, płaciłem 25 zł miesięcznie. Już wtedy część gier poznikała z usługi, ale nie było jeszcze takiej tragedii jak teraz. Grałem sobie w Mafię 3 i Borderlands,
@BlackWidower: A teraz zobacz sytuacje z Geforce NOW że nie ma biblioteki tylko grasz we wszystko, płacisz 25zl/msc za dostęp do maszyn i odpalasz wszystko co pójdzie na Windowsie a tak podobno było w becie. Przecież to złoto. Napewno głównym powodem było bezpieczeństwo bo ktoś by odpalał niby cyberpunka a tak naprawdę bitcoina kopał.

@metiniowiec: Towar na półce by był, gierkę byś kupował normalnie jak teraz. Tylko nie musisz mieć
@PancakeV: nie odpalało się wszystkiego, tylko wszystkie gry ze Steama i tym podobnych platform. Nigdy nie było możliwości wyjścia poza samo odpalanie gier, chociaż kilka osób wynajdywało jakieś exploity, ale to nic oficjalnego.

Ale taka usługa też istnieje i nazywa się Shadow, tam w ramach abonamentu (bodaj 30 dolarów miesięcznie) dostajesz dostęp do pełnego PC w chmurze i możesz tam robić co Ci się żywnie podoba.
@BlackWidower: Świetne rozwiązanie i o takie coś mi chodzi. Tu dochodzimy do sedna ceny ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak kiedyś użytkowników będzie kilkadziesiąt milionów to taka usługa będzie kosztowała grosze albo sposoby rozliczania,użytkowania się rozwiną np. maszyna na cale domostwo. Tak jak Netflix opłaca kilka osób i wychodzi po pare groszy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Tak jak Netflix opłaca kilka osób i wychodzi po pare groszy.

@PancakeV: gry na Stadii możesz udostępniać 5 osobom, ja się w ten sposób składam na gry z innymi