Wpis z mikrobloga

Mircy, poradźcie.

Mam pod sobą kilkunastu ludzi. I duży problem z dwójką z nich. Nasza praca polega m.in. na częstych wyjazdach, również zagranicznych, na uczestnictwie w targach, wystawach i innych tego typu eventach. Ostatnio coraz częściej zarówno przy wyjazdach jak i imprezach targowych pojawia się wymóg szczepienia lub testu, by w nich uczestniczyć.

Wspomniana wyżej dwójka to świetni pracownicy, ale też antyszczepionkowcy pełną gębą. Nie zaszczepią się, koniec kropka. Jako zwolennik szczepień rozmawiałem z nimi trochę, ale nie chce być nachalny, bo uważam, że po coś mamy wolną wolę i jeśli nie chcą się szczepić, to trudno. Moim zdaniem to ich strata.

Ale okazuje się, że jednak nie tylko ich strata, ale i kłopot dla firmy. Bo jeśli nie szczepienie, to test. Te kosztują, trwają, są uciążliwe i czasami kłopotliwe organizacyjnie. Zarząd firmy chce, by dla zasady to pracownicy sami płacili za testy, oni uważają, że powinien to pokryć pracodawca. Zbliża się kilka imprez i wyjazdów, chciałbym, by to oni brali w nich udział, bo to będzie z największą korzyścią dla firmy, ale z drugiej strony wiążą się z tym nieustanne aferki, kłótnie i koszty.

Co o tym myślicie? Ciężko mi ten problem rozwiązać, bo w perspektywie mamy pewnie lata pracy, w trakcie których do tego czy owego będą potrzebne szczepienia. Raz, drugi można zrobić test, ale czy takie rozwiązanie można i warto ciągnąć w nieskończoność?

Dajcie znać, co myślicie i co byście zrobili na moim miejscu :)

#koronawirus #szczepienia #biznes
  • 82
@mentalista92: Jeśli nie masz możliwości przesunięcia ich do wyjazdów krajowych, obsługi mailowej/dokumentacji to ja bym powiedział wprost, że jeśli się nie zaszczepią to będziecie musieli się rozstać ze względu na problemy organizacyjne jakie to powoduje i że osobiście nie masz z tym problemu ale z powodu obostrzeń i kosztów finansowych/czasowych jakie generują testy dalsza współpraca nie ma sensu.

Zaczną się pultać, że to niekonstytucyjne i was pozwą bo się naczytali grup
@TrollingMasterNinja: Myślałem raczej o tym w drugą stronę, by obcinać premie, np. ujmując z nich koszty testów, ale taka demotywacja może zadziałać odwrotnie. Korzyści na tę chwilę mieliby w postaci paszportu covidowego i braku konieczności wykonywania testów :D
@PfefferWerfer: No właśnie tu jest kłopot, bo jeden z tych pracowników to pod kątem liczb i generowanych obrotów nasz najlepszy pracownik. Robi też świetną, najlepszą robotę na targach, wystawach itp. Taki "towar eksportowy", co dziwne nawet powieka jej nie mrugnie jak na targach rozmawia z naszymi kontrahentami - lekarzami (!), którzy mówią, że "kto się nie szczepi to gÓpek".

Odsunąłem ich od części wyjazdowych obowiązków już jakiś czas temu, ale nie
@mentalista92: temat trudny, sama mam podobne dylematy, ale jeśli jednak to świetni pracownicy to większym kłopotem będzie znalezienie dla nich zastępstwa, niż robienie tych testów. No i wydaje mi się, że powinna pokryć to firma. My tak robimy, choć czuję, co czujesz.

Tak poza-firmowo to myślę, że dla antyszczepów każda sytuacja, w której poczują przymus zadziała dokładnie odwrotnie.
@e-welina: No niestety, taki czas nastał, że ciężko znaleźć optymalne rozwiązania. Jednego się tylko obawiam, z perspektywy przełożonego, że płacenie im za testy będzie poniekąd ich "zwycięstwem". I tu nie chodzi już o kwestie firmowe, ale raczej o takie po prostu ludzkie, zdroworozsądkowe ;/
@SpasticInk: Zakładając 1-2 wyjazdy w miesiącu to:
A. Kilkaset/kilka tysięcy złotych dodatkowych kosztów w miesiącu;
B. Kilka godzin spędzonych na testowaniu;
C. Problem, gdy np. targi trwają 4 dni, a test daje certyfikat na 48 godzin - muszę szukać im kolejnego miejsca do testowania poza miejscem zamieszkania, kombinować itp.

To wszystko to są drobiazgi, gdy trzeba zrobić to raz, ale jeśli to ma trwać miesiącami, to robi się to taki niepotrzebny
@no_names: Nieeee, niestety, charakter naszej pracy na to nie pozwala - mieliśmy przymiarki w zeszłym roku, by część pracy "uzdalnić", ale kontakt z klientem jest dla naszych przedstawicieli i działu sprzedaży kluczowy.