Wpis z mikrobloga

cześć
mam pytanie do was, szczególnie mirków medyków i farmaceutów. Chodzi o zastosowanie ocatniseptu jako okład, dostaliśmy takie zalecenie. Wczoraj miałem wizytę kontrolną z córką, zdjęcie szwów po urazie - wbił sie kawałek drewna w palec na miejskim placu zabaw, prawie przebił się na wylot, wizyta na SOR - jeden szew,na prześwietleniu kość ok, antybiotyk i zalecenia chłodnych okładów zmiany opatrunków. Dłoń wyglądała koszmarnie przez pierwszy tydzień, powoli jej stan i wygląd się poprawiał.
Wizyta wczoraj z dłoniom lekko opuchniętą, jeszcze cała opuchlizna nie zeszła 17dni temu uraz. Pielęgniarka wyjęła nic, lekarz sprawdzał naciskając palec czy nie ma ropy, założono nasączony opatrunek ocaniseptem z zaleceniem trzymania tego przez cały dzień oblewając to preparatem oraz powtarzanie takich mokrych okadów codziennie. Ocenił te stan na nie prawidłowy, kolejna wizyta za tydzień. Rano dłoń i palec opuchnięty bardzie niż przed wizytą. nie spotkałem się z takim zastosowaniem preparatu, zastanawiam się czy nie jest to jakaś reakcja na długotrwały kontakt z tym preparatem 7h-8h. czy może tylko reakcji na prawnie bezbolesne badanie, na razie wracamy do chłodnych okładów, nie chce robić tych z tym preparatem, nie widzę sensu, a może się mylę? jak uwazacie? W ulotkach nie ma takiego zastosowania nigdzie tego nie wymieniono, w każdym razie nie tak długo, jak nie zejdzie do poniedziałku idziemy do lekarza.
#medycyna #ratownikmedyczny #farmacja #lekarz #chirurgia
  • 16
@merho: Pierwszy raz o czymś takim słyszę. Miejsce rany musi być suche a opatrunek powinien być jałowy.

No co najwyżej opatrunki specjalne do ran ze srebrem.

Dezynfekcja octaniseptem i pozostawienie do wyschnięcia a potem nałożenie na to opatrunku.
@hurb: też mnie to zaskoczyło, według mnie po takim urazie dłoń juz prawie zdrowa, lekka opuchlizna dłoni i zsiniaczenie. przesłyszałem sie myśląc że lekarz mówi o Altacecie a nie o ocatnisepcie
zdecydowanie pójdę do innego lekarza, czytam o jednym składniku tego preparatu, po za bredniami o rakotwórczości to okazuje się ze może być toksyczny w momencie wchłonięcia do organizmu miedzy innymi przez skórę.
@merho: Przy ranie nie powinno być w ogóle wilgoci. Altacet nie ma w ogóle prawa zastosowania przy szwach.

Jak się nic nie sączy to moim zdaniem niech już córka nie nosi opatrunków tylko by oszczędzać tą rękę i nie była brudna. Octaniseptem czyścić ranę i zobaczysz jak będzie dzisiaj i jutro - jak zacznie schodzić to dobrze.
ż córka nie nosi opatrunków tylko by oszczędzać tą rękę i nie była brudna.


@hurb: tak tez robimy. strup suchy juz od dawna, jest czysty, przez tą opuchliznę ręka wygląda trochę nienaturalnie, ale zdecydowanie lepiej widać było poprawę, do dziś.
@merho: Jeżeli rana się zagoiła a ręka boli przez opuchliznę to można okłady robić najprostszym sposobem - chłodny ręcznik/ścierka

A jak ból jest do przeżycia to będzie dobrze i będzie schodzić ʕʔ
@merho nie umiem sobie trochę wyobrazić tej rany, aczkolwiek octenisept jest używany już tylko zewnętrznie tj nie można go stosować na błony śluzowe i otwarte rany ponieważ wykazuje właściwości rakotwórcze. Poza tym uwagi, które przekazał @hurb są prawidłowe. Polecam udać się z dzieckiem do innego lekarza, najlepiej chirurga
@merho: jeżeli dobrze widzę to ta rana jest przesuszona (tak wyczytuję ze zdjęcia) czyli nie może się dobrze goić. Słabo znam się na leczeniu ran niestety. Daj znać proszę czy poszedłeś do innego lekarza i jak sprawa wygląda obecnie
@LiamRockwell:Ręką wygląda lepiej niż po tym okładzie z octaniseptem. Ma lepsze kolory. Tak jesteśmy po wizycie u innego lekarza, zrobil USG dłoni i palca żeby upewnić się czy nie ma ciała obcego. Rana jest zagojona, ale po 3tygodbiach tak ręką nie powinna wyglądać. Ciała obcego brak,niestety jest ropowica pod skórą. Czekamy na SOR pediatria,najprawdopodobniej czeka nas zabieg ściągnięcia tego co się tam zebrało.