Wpis z mikrobloga

Powoli zaczynam się rozglądać za serwerem NAS do 2000 zł. Czego oczekuje:
- 4 zatoki
- jak największej ciszy (w czasie spoczynku, więc przede wszystkim rozchodzi się o wentylator)
- portu usb
- SMB, FTP, SFTP, DLNA

Przeglądając wstępnie internety znalazłem Asustor AS3204T v2 i nowszy AS4004T. Warto się nimi interesować czy jest coś lepszego w budżecie?

#komputery #nas #serwery #informatyka troche #siecikomputerowe
  • 27
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@eternitowy-Bogdan: chyba wszystkie współczesne gotowce to mają, Synology, Qnap, Asustor, cokolwiek na trueNAS.

Jak nie chcesz oszukiwać się, że nas jest do czegoś innego niż serwowanie plików to będziesz zadowolony. Jak zamażą Ci się wirtualki, dokery, pihole itp to zapraszam do studni bez dna :p
@MrAndy: nie szukam na już, poczekam, może jakaś promocja będzie i wybiore jakiegoś synology

Jak nie chcesz oszukiwać się, że nas jest do czegoś innego niż serwowanie plików to będziesz zadowolony. Jak zamażą Ci się wirtualki, dokery, pihole itp to zapraszam do studni bez dna :p

@annotate: nah, tylko serwer plików

@kodijak: z ciekawości - w czym asustor odstaje, że większość osób poleca qnapy i synology?

Lepiej dołożyć do
@eternitowy-Bogdan: W najbliższym czasie raczej na Synology promocji nie będzie.
Co do serwera plików: ok, ale pamiętaj ze do plików może byc dostęp na różne sposoby. Z telefonu, komputera itp. Możesz uploadowac sobie np backup zdjęć z telefonu i od razu mieć to tez na komputerze. Możesz backupowac komputery lokalne. Zdalne zreszta tez. NAS może pełnić role prywatnej chmury z bardzo dużym powodzeniem.
Dlaczego Synology? Wg mnie ma najlepszy soft. Subiektywnie
Zapytam tez dlaczego aż 4 zatoki?

@clas: dla spokoju chciałbym tam wrzucić raida (zapewne 5) 4x4TB

Do TV samsunga dołożyłbym chromcasta. Choć brzydzę się usługami googla. Próbowałem dlna i to nie jest dla normalnych ludzi. Serio!

ja telewizora wogle nie używam, więc nie mam zamiaru nic przy nim dłubać ani w niego inwestować. W tej chwili mam dlna (i wyżej wymienione serwery) odpalone na openmediavault na rpi4. Generalnie działa, ale czasem
@eternitowy-Bogdan: Ok. Co do ilości danych nie będę dyskutował. Jeśli tyle potrzebujesz to jasne.
Jeśli umiesz żyć z DLNA to zazdroszczę. Ja nie dałem rady.
Jeśli będziesz bliżej zakupu to daj znać. Zobaczę czy mogę zrobić dobrą cenę.
Jeśli będziesz bliżej zakupu to daj znać

@clas: z zakupem mi się nie pali, ale jeżeli trafi się jakaś dobra oferta to moge wziąć nawet już. Więc jeżeli wiesz, że będzie jakiś dobry czas na zakup to jestem chętny ;)
@eternitowy-Bogdan: Niedawno zostały zaprezentowane nowe serie. DS918+ plus nie ma od dawna. 920 czasami brakuje. Jeśli interesuje Cię używka to być może ja będę się przesiadał z 918 na 920 ale na razie nie czuje presji na przesiadkę
@sqbi_: Nowsze programy na urządzeniach końcowych mogą zapisywać informacje gdzie skończyłeś oglądać. Odbierać więcej metadanych. Łatwiej katalogować i używać jak na „netflix”. DLNA to przeżytek.
@clas: ale w jaki sposób NAS dostarcza content do urzadzen koncowych ? Obecnie mam stary wd cloud z serwerem Twonky udostepniajacym wlasnie DLNA
@sqbi_: Na wiele sposobów.
Dla filmów i seriali stosuje głównie ds video ale bardzo dobrze działa tez np VLC.
Dla zdjęć (w starszej i moim zdaniem lepszej wersji ds photo). Dla plików ds file (na urządzeniach mobilnych) a na MacBooku ds Drive (irytujący na początku ale jak się ogarnie to działa bardzo stabilnie i wygodnie).
To tylko przykłady. U każdego jest możliwa inna ścieżka.
@eternitowy-Bogdan: A po co? Pytam serio. U moich klientów i u mnie działają bardzo dobrze. Najstarsze urządzenie mam chyba z 2014 roku.
Protip. Czasami trzeba go odkurzyć jeśli pracują w warunkach domowych lub brudnej serwerowni. Ja swoj odkurzam z obowiązku raz na dwa miesiące ( od jednego do trzech kotów w domu, wszytko muszę odkurzać :)
@eternitowy-Bogdan: Moim zdaniem ustawienie trybu pracy na cicho powinno załatwić sprawę. Nie mam certyfikowanego decybelomierza ale bardziej hałasują dyski niż wentylatory. Przynajmniej takie miałem odczucie jak w początkowej fazie, szło na maksa indeksowanie (zdjęć i filmów).
Później NAS wylądował w innym pomieszczeniu.
@clas: nie no, wiadomo, że nie oczekuje ciszy podczas pracy. Chodzi o to, że NAS będzie stał w tym samym pokoju, w którym śpie i nie chce żeby w nocy hałasowały wentylatory (jestem dość wyczulony, drukarce lekko piszczą cewki i nikt z domowników poza mną tego nie słyszy, więc wpinam ją tylko kiedy potrzebuje). Ewentualnie mógłbym skonfigurować wake on lan
@eternitowy-Bogdan: Miałem NAS w sypialni. Wentylatory mi nie przeszkadzały. Dyski bardzo. Można temu zapobiegać dając zadania w ciągu dnia. Wentylatory słyszałem tylko raz jak dałem w ustawianiach pełną wydajność. Wtedy faktycznie był kłopot.
Pytanie z innej beczki: nie masz możliwości postawić go w innym pomieszczeniu?