Wpis z mikrobloga

Robię system rezerwacji na stronie. W mailach linki do sprawdzenia aktualnego statusu itd.
Muszę się upewnić, ponieważ bedą tam też dane osobowe.
Podpięty jest analytics. Wystarczy że zablokuje w robots.txt te podstrony żeby google ich nie indeksowało?
I tak linki z hashami i bot musiałby najpierw na taki link trafić, no ale różne rzeczy czasami wychodzą.

#webdev #seo
  • 8
A co myślicie o blokowanie po stronie skryptu botów? Chociaż wystarczy że jakiś bot poda co innego w USER_AGENT
Analytics jako że to JS zostało by do sprawdzenia statystyk.

Ale zrobię tak jak piszecie, statystyki czy ludzie na to wchodzą dopisze sam. I tak tylko informacja czy w ogóle klikają w ten link jest potrzebna.
@sCk_: Tak, wystarczy że zrobisz noindex w robots. Analytics i indeksowanie nie mają ze sobą nic wspólnego. Nie ma sensu tego wyłączać - a nawet lepiej zostawić. Bo chyba interesuje cię jak działa twoja wysyłka mailowa ;) Warto zbierać takie statystyki.

Linków z noindex nie zindeksuje żadna szanująca sie wyszukiwarka, typu Gógle, duckduck czy inne bingi. Ale jeśli któraś będzie miała gdzieś, co pisze w robots i dostanie się do takiego
ponieważ bedą tam też dane osobowe


@sCk_: rozważ jeszcze jakieś śmieszne "zabezpieczenie" dostępu np. jakimś kodem pocztowym itp, żeby potem nie latało po internecie jak ktoś upubliczni linka
@trisopl: to zrobię w robots + blokowanie przez skrypt jeśli wykryje bot'a

@PaaD: niby racja, ale wiem że przeciętny użytkownik internetu tego kroku nie przejdzie (lenistwo/nie ogarnięcie), chociaż nasunęło mi to pomysł, że po np. 5 wyświetleniach bez takiego "hasła", za 6 poprosi o nie i znowu 5 razy bez. Chociaż do przemyślenia, bo linki i tak po czasie będą wygasać.
@sCk_: nie znamy też za bardzo założeń, ale ogólnie zasada jest taka że w takich linkach się danych osobowych nie podaje (bo najczęściej nie ma takiej potrzeby, klient przecież wie na jakie dane składał rezerwację). A jeśli jest potrzeba wyświetlania danych to robi się dodatkowe zabezpieczenie jak pisał @PaaD (np. podaj rok urodzenia albo tel)