Wpis z mikrobloga

  • 7
1510 + 1 = 1511

Tytuł: Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek
Autor: Justyna Dżbik-Kluge
Gatunek: literatura faktu
ISBN: 9788328076891
Ocena: 3/10

Jakie to było słabe. W zasadzie jeżeli się było wakacjach w typowym kurorcie, albo jeżeli przeczytało się jakikolwiek artykuł na Onecie/grupie na Fejsie, to większość z tej książki już wiesz i jej tytuł powinien zmienić się z 'sekretów' pilotów wycieczek w 'narzekania'.
Znaczna większość książki to po prostu anegdotki ludzi z branży. Nie ma tam praktycznie wkładu autorki, bo po prostu są tam głównie cytaty. I mimo, że książka ma niewiele stron i jest wiele pustej przestrzeni, to niektóre te historyjki są bardzo na siłę i opowiadają takie oczywistości jak, to że na przykład Polacy nie znają języków i mówią 'ol eksjuzmi'. Albo, że lecą tylko po to żeby leżeć w hotelu i chlać driny. Ale najwięcej jest narzekania na zajob w robocie, na to że turyści są niewdzięczni i że wymyślają problemy, które na szczęście bohatersko rozwiązują piloci wycieczek. Skisnąłem jak była anegdotka, gdzie w grupie turystów z Niemiec trafił się wytuatuowany swastykami naziol, który swoimi komentarzami o Polakach-robakach psuł program podrózy. Pilotka go nie uciszyła, ale zaproponowała żeby po wszystkim podszedł do niej i porozmawiał o swoich odczuciach (xd). Naziol nie przyszedł, więc 1-0 dla pilotki. Great success.
Pod koniec książki zamiast anegdotek pojawiają się wywiady, które też są anegdotami. Bo przykładowo: pilot opowiada o historii, gdzie w grupie mieli niesfornego, nawalonego w 3 dupy typa, który źle się zachowywał wobec kobiet. W którymś momencie najebus dostał opiedziel i był spokój, ale wtem na jakimś molo podszedł do laski i ją zepchnął do wody. Molo było wysokie, ale nic się jej nie stało. I żeby przypomnieć, że to jest wywiad to autorka mówi "to miała dużo szczęścia!".
Po wywiadach z pilotami zaczynają się wywiady z osobami spoza branży i wypowiadają się na przykład psycholog, socjolog, ktoś z muzeum Auschwitz i w zasadzie to jest najciekawsze w tej książce, bo są tam jakieś porównania jak sie zachowują różne nacje na zorganizowanych wycieczkach. Socjolog tłumaczy czemu wynosimy żarcie z restauracji hotelowej i czemu tak dużo na tych wakacjach narzekamy. Ale tej ciekawszej części jest z 3 i pół strony.

#bookmeter #ksiazki #wakacje
mycyly - 1510 + 1 = 1511

Tytuł: Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek
Autor:...

źródło: comment_1629096713tZHC0uFKjsw4ZSvUvnLJIV.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@mycyly: mnie najbardziej zdenerwował koniec książki, gdzie dowiedziałem się od socjologa, że zabierając na plażę własny napój, a nie kupując go w barze przy plaży jestem złotówa i Janusz...
  • Odpowiedz
@mycyly: może to impuls, aby od wydawnictwa WAB trzymać się raczej z daleka, bo od kilku lat specjalizuje się ono w sekretach i tajemnicach - m.in. pielęgniarek, prostytutek czy ginekologów. Szczególnie ta ostatnia była tak zła, że aż łapałam się za głowę.
  • Odpowiedz