Wpis z mikrobloga

Mam w domu po ścianach rozwleczone gniazdka RJ45. W skrzyni ze światłowodem mam terminal światłowodowy od Huawei (HG8310M). Wpinam do niego kabel sieciowy UTP cat. 5e, który leci po ścianach do innego pokoju. W tamtym pokoju, z gniazdka, wpinam kolejne UTP cat. 5e do modemu. Czekam, aż modem pokaże połączenie z internetem. Gdy pokaże, wówczas na Wi-Fi 5 Ghz testuję prędkość i mam max 100 Mbps. Testuję po kablu UTP cat. 5e - to samo, 100 Mbps. W konfiguracji modemu widzę, że jest ustawiona maksymalna przepustowość (1000 Mbps).

Z kolei kiedy w skrzynce ze światłowodem zepnę bezpośrednio modem z terminalem światłowodowym, to prędkość jest zgodna z oczekiwaną (600 Mbps).

Nie mam eksperckiej wiedzy w tej materii, dlatego czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć w czym leży przyczyna, skoro na całej trasie pociągnięty jest kabel cat. 5e? (chodzi o stałą granicę 100 Mbps, a nie jakieś wahania typu 150, 200 czy 300).

#siecikomputerowe #sieci #komputery
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@N3l_th: A jaki masz router? Moze router po drodze sprawia problem? Napisales zepniesz modem z terminalem swiatlowodowym, to wlasnie ten huawei pelni funkcje blizsza modemowi wiec co masz na mysli piszac przez modem, router, twoje urzadzenie ktore jest zrodlem wifi?
  • Odpowiedz
@lucasy >10 m
@krzywy_kanister Router VV 5822 ADB, przy czym wątpię by router był tu źródłem problemu, bo bezpośrednie podłączenie terminala do routera (nie modemu, pomyliłem) moim kablem cat. 5e skutkuje prawidłową prędkością. Z kolei podłączenie terminala do gniazdka prowadzącego do innego pokoju, które rzekomo na kablu ma wskazane cat. 5e, skutkuje prędkością max 100 Mbps
  • Odpowiedz
@N3l_th: któryś kabel ewidentnie spieprzony - do GbE potrzebujesz wszystkich ośmiu kabelków, jeśli którykolwiek poza 1/2/3/6 jest uszkodzony to zdegraduje Ci link do 100Mbps. Zresztą w dobrym sprzęcie (w sumie w każdym) powinieneś widzieć czy uplink jest 100Mbps czy 1Gbps - kolor diody, ew. w statusie połączenia.
  • Odpowiedz