Wpis z mikrobloga

Czy zamawiając coś o wartości do 150€ ze sklepu należącego do IOSS rzeczywiście dopłacę tylko VAT i żadnych dodatkowych kosztów celnych?

W internecie pełno jest bzdurnych artykułów jak ten od #lowcychin, jak ominąć VAT, a brak kluczowej informacji (tę znalazłem tylko gdzieś na jakichś oficjalnych stronach). Ja chcę zapłacić ten VAT i obiektywnie rzecz biorąc, przesyłki o wartości do 150 euro opłaca się bardziej zamawiać teraz niż przed 1. lipca. Ktoś może to potwierdzić?

#zakupyzchin
  • 4
@cookiemonster26: Ale niby za co konkretnie ma być ta opłata jeśli sklep należy do IOSS i sam nalicza VAT? To nie jest tak, że ta opłata z poczty polskiej jest dla przesyłek do 150€ za które VAT nie został z góry opłacony? (a powyżej 150€ jest zwykła odprawa celna jak przedtem)
Od pierwszego lipca za paczkę z Aliexpress bądź innego azjatyckiego sklepu należy uiścić opłatę dla Poczty Polskiej wynoszącą 8,5 zł za każde zamówienie. Jest to koszt, jaki Poczta Polska życzy sobie za czynności celno-podatkowe związane ze zgłoszeniem celnym przy przejściu paczki spoza Unii Europejskiej do Polski.

Podpinają pod to co się da.
Ok, doczytałem na stronie PP. Masz rację:
"Przesyłka objęta mechanizmem IOSS, tak jak pozostałe przesyłki zawierające towary, podlega zgłoszeniu celnemu, dlatego Poczta pobierze opłatę pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego dla takiej przesyłki."

https://www.poczta-polska.pl/pakiet-vat-dla-e-commerce/

W Belgii na szczęście nie mamy tego typu opłat z tego co mi wiadomo, ale wychodzi na to, że muszę się bardziej rozeznać tutaj lokalnie dla pewności.

Dzięki