Wpis z mikrobloga

@marian1881: Oficjalnie kobieta, może oddawać krew już 6 miesięcy po porodzie lub innym zakończeniu ciąży.
Takie jest stanowisko Ministertwa Zdrowia .

Jednakże warunkiem donacji składników krwi (osocze, płytki krwi) jest wykonanie badań w kierunku alloprzeciwciał do antygenów HLA. Podczas ciązy krew matki miesza się z krwią dziecka w wyniku czego mogą pojawić się w krwi przeciwciała swoiste dla HLA, które powstały w wyniku ekspozycji na antygeny obce.
Przeciwciała przeciwko HLA obecne
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Franzowaty: Tylko, że tu nie było dyskwalifikacji przez lekarza, a od razu w rejestracji. Kobieta mówiła, że od porodu minęło już kilka lat i w tym czasie wielokrotnie oddawała płytki, nawet w tym roku. A tu nagle zakaz,bo jest matką.
@marian1881: Wiesz być może dopiero do kogo to dotarło, a wcześniej nikt nie zapytał. RCKiK nie posiada w kartotece informacji o historii chorób. A co do dyskwalifikacji w rejestracji, pierwsze słyszę. To lekarz ma uprawnienia do oceny stanu zdrowia pacjenta nie recepcjonistka. Oczywiście może być dyskwalifikacja systemowa, ale mimo wszystko musiałaby ona do systemu być wprowadzona przez lekarza.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@radar42: @Franzowaty: Właśnie rozmawiałem z lekarzem. Jest to zalecenie instytucji (nazwy nie pamiętam), która jest nad rckik. Warszawa od razu wprowadziła to zalecenie, ale niektóre ośrodki się z tym nie zgadzają i dopuszczają takie kobiety. Ponoć jest jakieś badanie, ale (domysł lekarza) może chodzić o pieniądze i dlatego matki zostały wykluczone, bo badanie wszystkich byłoby zbyt drogie.

Chore to. Krwiodawców nie jest za dużo, a tym bardziej płytkowych i nie
est to zalecenie instytucji (nazwy nie pamiętam)


@marian1881: NCK - Narodowe Centrum Krwi

Ponoć jest jakieś badanie, ale (domysł lekarza) może chodzić o pieniądze i dlatego matki zostały wykluczone, bo badanie wszystkich byłoby zbyt drogie.


Tak jak napisałem badanie na obecność alloprzeciwciał do antygenów HLA. Na pewno do tanich nie należy.
@Temeris: O widzisz, na Ciebie zawsze można liczyć. Szukałem tej informacji. Można poruszyć ten temat w NCK, Przeczytałem że główna przeszkoda jest czas jaki jest potrzebny na oczekiwanie na wynik badania. RCKiK musiałyby badać każdą porcję, a krew czekałaby w magazynie i nie mogłaby byc podana biorcy.
Przy pozytywnym wyniki (czyli wystąpieniu alloprzeciwciał) byłaby wykluczona z donacji i ... nie wiem sprzedana bądź zutylizowana. Przy negatywnym (brak alloprzeciwciał) mogłaby byc podana
@Franzowaty: czy jest jakieś oficjalne stanowisko NCK na ten temat, czy to tylko wewnętrzne zalecenia? (1) Warunki kwalifikacji powinny być moim zdaniem jasne i przejrzyste, zatem takie ograniczenie powinno być podane do ogólnej wiadomości razem z wyjaśnieniem, z czego to wynika. Krwiodawczynie, które już po porodzie oddawały płytki, a nagle im odmówiono, mogą się zniechęcić, a przecież "każda kropla jest cenna". (2) Jak określić jasne ramy kwalifikacji i dyskwalifikacji dla kobiet,
@marian1881 Treść odpowiedzi: > Szanowny Panie,  > w odpowiedzi na e-mail z dnia 4 sierpnia 2021 r. dotyczącego kryteriów kwalifikowania kandydatów na dawców i dawców krwi do oddania krwi i jej składników, Narodowe Centrum Krwi uprzejmie informuje, że zespół ekspertów Krajowej Rady > Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, dla zapewnienia bezpieczeństwa transfuzji i zminimalizowania ryzyka poważnych niepożądanych reakcji poprzetoczeniowych (m.in. TRALI) u pacjentów, opracował wytyczne, zgodnie z którymi zaleca się wykonywanie badań obecności przeciwciał