Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
UJEDNOLICONY WSKAŹNIK PROGNOSTYCZNY DLA PILOTÓW

Kiedy przypomniałem sobie jak bardzo złożona i abstrakcyjna wydaje się być nawet ta okrojona pod przedmiot lotniczy meteorologia (w dziale podręczniku pilota) to wpadł mi do głowy pewien pomysł.

A gdyby tak zamiast jak obecnie syntetyzować cały obraz sytuacji w powietrzu przed lotem poprzez przebijanie się przez te wszystkie mapy i depesze z danymi o wiatrach, termikach, opadach i różnych znaczących zjawiskach pogodowych...

...wprowadzić cos na wzór "indeksowej" prognozy warunków (podobnej do tej dla biegaczy czy rowerzystów (ʘʘ). Oceniającej "zdatność obszaru nieba" do latania wyłącznie w przejrzystej, gradientowej skali bardzo dobra-b.zła/nie wlatywać w ogóle.

W końcu już od kilkudziesięciu lat stosuje się maszyny elektroniczne i algorytmy automatyzujące zbieranie danych sytuacyjnych i ułatwiające proces przewidywania pogody.

Wystarczyłoby określić różne czynniki takie jak siły wiatru, natężenia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych czy widzialność oraz przypisać im odpowiednie, statystyczne wagi "istotności". ||

A dalej nanieść to na mapy lotnicze. Kolorując poszczególne obszary podzielone na skończone elementy. Wraz z liniami separującymi "fazy" i bezwymiarowymi współczynnikami zdatności oddzielającymi występujące w danym okresie czasu strefy. ( ͡ ͜ʖ ͡)

Gdzie najjaśniejsze miejsca byłyby z dostarczonych danych najlepsze do latania także dla szybowców czy motolotniarzy. Ciemniejsze zaś dla cięższych maszyn z wydajniejszymi napędami. Najciemniejsze zaś znaczyłyby tyle co "omijaj bezwzględnie".

#meteorologia #lotnictwo #samoloty #samolotyboners #pomysl #piloci
wygolony_libek-97 - UJEDNOLICONY WSKAŹNIK PROGNOSTYCZNY DLA PILOTÓW

Kiedy przypomnia...

źródło: comment_1627825821eKlP73yKOrBJ6QMTSyGA33.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ale do planowania lotu potrzeba znacznie, znacznie wiecej niz “wlatuj” “nie wlatuj”. To co ty proponujesz jest latwo dostrzegalne na infraredach i innych satelitach
  • Odpowiedz