Wpis z mikrobloga

KRYSTYNA SKARBEK - DIAMENTY, GRUŹLICA I NAGIE WOJSKO

Niezwykłe czyny Polki Krystyny Skarbek spowodowały, że już za życia stała się legendą. Przez wielu jest uznawana za najlepszego szpiega drugiej wojny światowej. Oficerowie wojskowi wstawali, gdy wchodziła do pokoju, a Churchill nazywał ją „swoim ulubionym szpiegiem”. Jej sposób bycia prowokował jednak wiele ożywionych dyskusji.

Podczas jednej prób przekroczenia polskiej granicy została aresztowana przez słowacki patrol. Policjanci przeszukali jej bagaże, znajdując dużą sumę pieniędzy, którą podzielili między siebie. Agentka wiedziała, że Słowacy za chwilę znajdą również przemycane przez nią tajne dokumenty. Nie mogła dłużej czekać. Zaczęła uwodzić jednego z policjantów, na tyle skutecznie, że ten zrezygnował z dalszego przeszukiwania, po czym zbliżył się do kobiety i zaczął bawić się jej naszyjnikiem.

Kiedy drugi policjant otworzył kolejny bagaż, Krystyna musiała działać szybko. Wbiła swoje paznokcie w twarz kokietowanego wcześniej Słowaka i zrywając swój naszyjnik krzyknęła: „moje diamenty!”. Kiedy policjanci zaczęli zbierać z ziemi porozrzucane diamenty, Krystyna Skarbek rzuciła się do ucieczki. Po chwili okazało się, że diamenty są fałszywe. Patrol zaczął strzelać w stronę uciekinierki. Agentka była już jednak daleko i żadna z kul jej nie dosięgła.

W styczniu 1941 roku Skarbek i jej partner Andrzej Kowerski zostali namierzeni w Budapeszcie i aresztowani przez Gestapo. Podczas trwającego wiele godzin przesłuchania Krystyna odegrała jedną ze swoich najsłynniejszych ról. Nagle zaczęła udawać, że bardzo źle się czuje, po chwili ugryzła się mocno w język, poczekała aż krew wypełni jej usta i zaczęła kasłać opluwając przy okazji swoja krwią oficera prowadzącego przesłuchanie. Na pytanie co jej jest odparła, że choruje na ciężką odmianę gruźlicy i jest umierająca. Natychmiast zabrano ją na badania lekarskie.

Podczas prześwietlenia węgierski lekarz zauważył ślady choroby w jej płucach. Tylko Krystyna wiedziała, że ślady te to pozostałość po niegroźnej chorobie, której nabawiła się podczas swojej pracy w zakładach Fiata z okresu przedwojennego. Niemcy, którzy panicznie bali się gruźlicy, stwierdzili, że kobieta i tak wkrótce umrze więc zwolnili ją do domu. Wypuścili też Kowerskiego, aby ją odprowadził. Było dla nich pewne, że również i on jest chory.

Kolejnym wielkim wyczynem Krystyny było wydarzenie na przełęczy Larche we Francji, gdzie namówiła do dezercji około dwóch tysięcy Polaków, siłą wcielonych do Wehrmachtu. Jej fantastyczna mowa przez megafon zszokowała swoich dowódców, którzy byli świadkami jej słów:

„Ja i moi francuscy przyjaciele chcielibyśmy, żebyście poszli z nami i walczyli przeciwko Niemcom. Ale nie możecie walczyć w ich cholernych mundurach, a innych niestety nie mamy! Musicie więc iść naprzód rozebrani do pasa!”

W jednej chwili, około dwóch tysięcy polskich żołnierzy zdarło z siebie niemieckie mundury i idąc nago za Krystyną, zaczęło wymachiwać tymi mundurami nad swoimi głowami.

Clare Mulley, autorka książki „Kobieta Szpieg, Polka w służbie jego królewskiej mości”, tak napisała o Krystynie:

„Christine kochała namiętnie. Kochała mężczyzn i seks, adrenalinę i przygodę, rodzinę i ojczyznę, kochała życie i kochała wolność, aby żyć jego pełnią. Kiedy prawo lub konwenans odmawiały jej tej wolności, przeciwstawiała się oczekiwaniom, łamiąc zasady albo zmieniając wiarę, wiek, nazwisko lub życiorys. W obliczu zagrożenia inwazją, okupacją lub terrorem walczyła z pasją, determinacją i odwagą, którymi nie dorównywał jej żaden inny agent specjalny podczas II wojny światowej”

#polska #wmrokuhistorii #swiat #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #anglia #drugawojnaswiatowa #podcast #sluchowisko #szpiegostwo #youtube #wojna #historia #historiapolski