Wpis z mikrobloga

Co sądzicie o zachodniej kulturze/cywilizacji (Ameryka+Europa) i jej wartościach, normach? Czy Wy (tak samo jak ja) również macie do niej zastrzeżenia i po prostu za nią nie przepadacie? Dlaczego? A może kochacie zachodnią kulturę/cywilizację i nie widzicie w niej nic złego? Może rozważaliście kiedyś emigrację na zachód? Za co kochacie cywilizację zachodnią?
Co sądzicie o dzisiejszym, globalnym wpływie kultury zachodniej? Oczywiście chodzi tu o kulturę, społeczeństwo i wartości które je ukształtowały, a nie o dzisiejsze polityczne ble-ble.
#azja #afryka #wschod #kulturawschodu #kulturazachodu #zachodniimperializm #japonia #chiny #korea #tajwan #tajlandia #indie #teczowepaski #lgbt #4konserwy #swiat #cywilizacja #historia #ciekawostki #przemyslenia
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Xing77: Co Wschód?
Nieustanna krytyka nie sprzyja, dlatego jest to proces falowy. Jednak, liberalne demokracje mogą sobie pozwolić na dużo więcej zawirowań politycznych i nie powodują one dysfunkcyjnosci państwa, podczas gdy systemy autorytarne tworzą spójna siec polityczni-administracyjno-gospodarcza, która sie musi cała zwierać do obrony układu politycznego a wiec de facto państwo staje się zakładnikiem stabilności politycznej.
Wschodnia filozofia uczy nas dążenia do harmonii, równowagi -to doceniam. Minusem Zachodniej cywilizacji jest
  • Odpowiedz
@Xing77: Ale nie było nigdy czegoś takiego jak wartości zachodu - Były wartości Europy oraz państw które w Europie były tylko na papierze (w zasadzie wszystko na wschód od Polski). Obecny zachód w miejsce wartości Europy, wolności i rozwoju wprowadza bolszewizm który przejawia się właśnie w nienawiści do posiadania majątku, motoryzacji oraz odrzucenia filarów na których Europa stoi.
W USA wyglada to z gola inaczej, nikt tam nie wojuje z
  • Odpowiedz
@Singularity00: Chodzi tu o wartości cywilizacyjne. Wartości na których Europa stała (i nadal stoi, lecz one ewoluują) zawsze były mi obce i niezrozumiałe.

W USA wyglada to z gola inaczej, nikt tam nie wojuje z podstawowymi wartościami.

Z punktu widzenia wartości prawnych, demokratycznych, być może.
Z punktu widzenia wartości cywilizacyjno-społecznych nie bardzo, bo wtedy USA by się w ogóle nie rozwijało. Praktycznie USA się i tak niezbyt pod tym względem
  • Odpowiedz
@Xing77: Rozważałem, w efekcie dalej niż za Ural mnie nie rzuciło.
Skala zawirowań, rozwiązania - to się wszystko w czasie i zależnie od miejsca zmienia, podczas kiedy my mówimy o trzonie, który wyrósł na Wielkiej Rewolucji (tj. Francuskiej).
Wiesz, nie jestem europocentrykiem, bardzo dużo argumentów krytycznych wobec zachodniej cywilizacji słyszę od przedstawicieli różnych kultur - od Indian, przez Afrykę, Bliski Wschód, Sowiety oraz Azję Orientalną - cześć z nich jest
  • Odpowiedz
@edwolf:

Wiesz, nie jestem europocentrykiem, bardzo dużo argumentów krytycznych wobec zachodniej cywilizacji słyszę od przedstawicieli różnych kultur - od Indian, przez Afrykę, Bliski Wschód, Sowiety oraz Azję Orientalną - cześć z nich jest bardziej, inne mniej zasadne.


Przytoczysz je? Z chęcią się
  • Odpowiedz
@Xing77: Nie przytoczę, każdy mówi co go boli z grubsza i bazuje na swoich projekcjach historycznych. To nie są moje argumenty, raczej się spieram z nimi niż identyfikuje. Nie dotyczą wprost naszego tematu i ogolnie - rozpamiętywanie wydarzeń minionych zazwyczaj nie prowadzi do niczego.

Dla nas, Kraju Wieczora, Okcydencji, Zachodu - nie mam na myśli Polski, bo jednak Naród Polski nosi na sobie jeszcze widoczne brzemienia sowietyzacji, więc to wciąż
  • Odpowiedz
@edwolf: Co masz na myśli przez ten niemiecki kolektyw?
Akurat ze strony różnych państw europejskich pojawia się wiele zastrzeżeń co do roli Niemiec w UE jako swoistego ,, podporządkowania centrum" właśnie (oczywiście w tym przypadku to ,,centrum" to Niemcy).
  • Odpowiedz
@Xing77: Tak, ale to jest zupełnie inna kwestia - tu chodzi o to, ze siła ciążenia niemieckiej gospodarki jest za duża, nieproporcjonalna do innych członków UE dzięki czemu Niemcy mogą rozgrywać Europę.
Niemcy maja dużą skłonność do oddolnego organizowania się i to jak dla mnie odgrywa analogiczną rolę do Chińskiego guanxi - tj. Staje się dla Ciebie podstawa funkcjonowania społecznego, determinuje w jakimś stopniu miejsce w społeczeństwie.
Dla przykładu, pierwsza
  • Odpowiedz
@edwolf: A opowiesz o tym coś więcej?
Co do Twoich znajomych to domyślam się hakie są tego powody. To kolejny z nich przez który nie przepadam za Zachodem.
  • Odpowiedz
@edwolf Nie zmienia to faktu, że różnice między poszczególnymi kulturami krajów europejskich są i tak małe. Cała Europa i USA to kultura zachodnia, a tej nigdy nie potrafiłem zrozumieć.
Sądziłem, że pod wyżej wymienionymi tagami znajdzie się więcej osób skłonnych do nawiązania dyskusji, ale jak widać myliłem się i znowu się zawiodłem. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz