Wpis z mikrobloga

Czy niespełnione oczekiwania społeczeństwa względem człowieka, mogą być powodem depresji/złego samopoczucia/smutku?

Odnoszę wrażenie, że takie ciśnienie na "ucz się, zdobądź tytuł, znajdź pracę, znajdz dziewczynę, ożeń się, zbuduj dom, miej dzieci, zasadz drzewo, miej samochód, jedź na wakacje.. etc" kończy się źle gdy człowiek nie spełni tych oczekiwań, to zaczynają się problemy, bo osoba czuje się niespełniona czy nawet gorszy.

#ankieta #filozofia #psycjologia

Czy niespełnione oczekiwania społeczeństwa względem człowieka, mogą być powodem depresji?

  • tak 95.8% (23)
  • nie 4.2% (1)

Oddanych głosów: 24

  • 6
@miedzywymiarowy_szympans: wszystko może być powodem depresji. To nie znaczy, że stawianie oczekiwań społecznych wobec innych nie jest słuszne.

Najczęściej takie ciśnienie czuje młodzież ponieważ jest zależna od rodziców. Zazwyczaj to ciśnienie spada kiedy się usamodzielniają finansowo i emocjonalnie/psychicznie.
@miedzywymiarowy_szympans: Oj, tak. Będąc zwierzętami społecznymi odbieramy potrzebę akceptacji jako palącą.
@aHmuX: To prawda, że zakres źródeł depresji jest niezmiernie szeroki, ale z tą konkluzją, że najczęstszymi ofiarami depresji jest młodzież z powodu zależności od rodziny, to bym wstrzymał konie. Nie istnieje człowiek, który nie zaznał cierpienia, ale to, jak bardzo dojmujące jest to doświadczenie, zależy od wielu okoliczności i trudno byłoby wskazać dominującą.
najczęstszymi ofiarami depresji jest młodzież z powodu zależności od rodziny, to bym wstrzymał konie


@biliard: mogłem być tak zrozumiany ale daleko mi do takiej konkluzji. Zależność rodzinna ma wiele funkcji kontrolnych pomagając dzieciom / potomkom w bezpieczny sposób przygotować się do życia społecznego. Bardzo wątpię aby rodzina była statystycznie istotną przyczyną depresji.
@aHmuX: Sorki, coś mi się wpisy psują.

Bardzo wątpię aby rodzina była statystycznie istotną przyczyną depresji

Zważywszy na komplikacje relacji rodzinnych, oraz na fakt, że rodzice i szerzej rodzina stanowią niejako glebę, na której wzrasta umysł dziecka, to może i istotną przyczyną bywają, ale nawet jeśli, to raczej nie tylko w kontekście wspomnianej zależności od rodziców. Tak, opacznie cie zrozumiałem i dzięki za szybką odpowiedź. Faktem jest również, że wymogi społeczne,