Wpis z mikrobloga

Jest tu jakiś historyk architektury, dendrolog albo specjalista drzewny?

Udało mi się uratować kilka dość konkretnych kawałków drewna konstrukcyjnego z kamienicy przełomu XIII i XIXw która nie ucierpiała w czasie wojny. Więc domniemywam że deski są oryginalne. Pytanie jednak moje jest jaki to gatunek drewna? Byłbyś ktoś w stanie rozpoznać po tych kilku zdjęciach? Nie mam u siebie szlifierki więc nie oczyszczę ich na lustro w tym momencie.

#kiciochpyta #architektura #historia #dendrologia #lesnictwo #drewno
Pobierz WOiOwnik - Jest tu jakiś historyk architektury, dendrolog albo specjalista drzewny? 
...
źródło: comment_1626016179HnaVQgrhdODgFHlnjK4po0.jpg
  • 13
@8RS8: Fakt, przyrosty niewielkie, aczkolwiek jak na rozmiar kawałka jest w ciul ciężkie. Może moczony modrzew takiej wielkości by dorównywał ciężarowi…..

@bialy100k To po szczotkowaniu jest bursztynowe.
Zeszlifowanie go na gładko i zejście pod wierzchnią warstwę pomorze w identyfikacji?
Jakoś nie chce mi się wierzyć że na przełomie wieków używano zwykłego iglastego drewna jako elementy konstrukcji.
@R2D2_z_Sosnowca: Kawałek jest dość ciężki z takich grubszych obliczeń wyszło mi że m3 ważyłby 1200kg czyli grubo powyżej dębu. Liczmy na błąd pomiarowy, na to że jest tam parę gwoździ, ale mimo wszystko nie sugerują mi obliczenia drewna lekkiego
@WOiOwnik a jaka część kraju. W sensie gdzie była użyta ta belka? Można sprawdzić jakie gatunki drzewa dominowały wtedy w okolicy. Ja bym chyba szedł w modrzew jednak. Ewentualnie świerk.