Wpis z mikrobloga

Zupełnie nie rozumiem młodych ludzi, którzy w ogóle nie myślą o swojej starości i emeryturze. Nie zdają sobie sprawy z tego że prognozowana dla nich emerytura to ok. 30% ostatniej pensji i że będą za to musieli przeżyć, opłacić rachunki, leki, lekarzy. Bez zastanowienia wypisali się z PPK bo he he szkoda tej stówki, lepiej od razu alkohol za nią kupić. Ja mam IKE, IKZE oraz PPK ze składką dodatkową.

Rozumiem obawy po wale PO z rabunkiem OFE, ale PPK oraz IKE/IKZE są zupełnie inaczej prawnie skonstruowane i o ile nie będzie wojny światowej to te środki są bezpieczne i prywatne, a także dziedziczone.

Oczywiście jakieś tam minimalne prawdopodobieństwo że coś się może z nimi stać istnieje, ale


#inwestycje #finanse #ekonomia #emerytura #zus #ppk #ike #ikze #bitcoin #przemyslenia #boomer #oswiadczenie
Pobierz
źródło: comment_1625824832OPty2oaVg3mOfjGaht3C3Q.jpg
  • 210
@Kolczaneiro: Co do PPK - ja np. mam w Generali Investments. Nie będę się wymądrzać, bo nie jestem pewien, ale TFI wybiera pracodawca i nie wiem czy ja to mogę sobie zmienić ot tak.

Jak chcesz się bawić w inwestowanie, ale nie masz czasu czytać książek, czy coś, to przeczytaj chociaż o LifeStrategy od Vanguarda na blogu System Trader'a albo Inwestomat (to nie są szarlatanie jak Trader21, czy Graf).
@Kolczaneiro: Chodzi Ci o ruch FIRE? Tak. Inwestomat realizuje FIRE właśnie.

Zainteresuj się jeszcze ruchem Bogleheads, bo jest to powiązane i według mnie łatwiejsze do wdrożenia - w skrócie, inwestowanie większości wypłaty w globalny indeks akcji co miesiąc/kwartał/pół roku (żeby zmniejszyć koszty prowizji) niezależnie od tego, czy jest drogo, czy nie. Czyli inwestowanie tylko w 1 rzecz. Strasznie nudne, ale przynosi efekty po czasie ( ͡° ͜ʖ ͡°
@ZiobroTyPrzestan tak, chodzi mi o FIRE jako strategia inwestowania, ale chyba w Polsce bardzo ciężko to przełożyć z amerykanskiego systemu :(

Co/Kto to jest inwestomat?

O bogleheads poczytam obowiazkowo, dzięki!

A masz jeszcze jakies książki do polecenia? Mogą być po angielsku
@Kolczaneiro: Mam trochę książek do polecenia. Książki Marcina nie czytałem, ale zakładam, że jest dobra.

Nie wiem co Cię dokładnie interesuje, bo mogę Ci polecić książki stricte o giełdzie jako takiej, czy o finansach behawioralnych, psychologii inwestowania i trochę filozofii, co mnie bardziej interesuje w tym momencie.
@ZiobroTyPrzestan giełda mnie najmniej chyba w tym momencie interesuje, jedyne inwestycje jakie w tym momencie mam to PPK i kryptowaluty xD długo się zastanawiam nad wejściem na giełdę, chyba z powodu strachu co jest irracjonalne - skoro siedze w krypto..
Rzuć pierwszy tytuł który przyjdzie Ci do głowy jeśli chcesz polecić coś początkujacemu ;)
@Kolczaneiro: Blog Inwestomat.eu

Tu masz wstęp do Bogleheads:
https://mysteryfinanse.pl/bogleheads-i-regularne-inwestowanie/

Z książek polecę Ci na pewno:
O giełdzie jako-tako - Giełda: podstawy inwestowania, Adama Zaremby; Sztuka spekulacji po latach, Zenona Komara
Psychologia - Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym, Daniela Kahnemana
Psychologia/Filozofia inwestowania - Czarny Łabędź, Antykruchość, Nassima Taleba
Jedna z moich ulubionych książek o inwestowaniu do przeczytania w dzień-dwa - Jak straciłem na giełdzie milion dolarów, Jima Paula.

Według mnie
@Karol1337: Bo PPK to nie jest tylko gotówka, a zainwestowana gotówka w papiery wartościowe. Najpierw fundusze musiałyby je upłynnić, a fundusz nie sprzedaje jak Maciek z Wykopu, że 10 akcji CDR w 5 minut sprzeda.

"Kaczor z Vateuszem w nocy przegłosują ustawę i nie ruszysz" - no nie wiem, tak jak mówię, to najpierw trzeba upłynnić papiery wartościowe, a poza tym mogę nawet dziś złożyć dyspozycję, że wychodzę z PPK.

Ruszenie
@Karol1337: Jeżeli faktycznie nie wierzysz w PPK, ale chcesz inwestować w ramach IKE/IKZE - według mnie to i tak już sporo.

Co do złota - nie będę doradzał, bo nie inwestuję w metale szlachetne długoterminowo na ten moment i nie chcę Cię wprowadzić w błąd. Jedyne co, to jak już chcesz się w to bawić, to kupuj fizyczne, a nie papierowe złoto.
Rozumiem obawy po wale PO z rabunkiem OFE, ale PPK oraz IKE/IKZE są zupełnie inaczej prawnie skonstruowane i o ile nie będzie wojny światowej to te środki są bezpieczne i prywatne, a także dziedziczone.

Oczywiście jakieś tam minimalne prawdopodobieństwo że coś się może z nimi stać istnieje, ale


@bitcoholic: niezależnie od podstaw prawnych, brak zainteresowania PPK jest właśnie świadectwem tego, że ludzie kompletnie nie ufają państwu. Co z tego, że na