Wpis z mikrobloga

Pytanko dla pracujących.
Kiedyś coś tam pisałem, w czystym javie później js na froncie - raczej komercha mała lub dla siebie. Ale to wszystko czasy przed es6, java za czasów pisanie mobile w eclipse + svn.

Do rzeczy, wróciłem do js żeby go powtórzyć przed jakiś frameworkiem ( bo przecież bez tego ani rusz ). Nasłuchałem się że trzeba znać js w miarę dobrze.
I tu moje pytanie. Czy warto przelecieć wzorce pod js'a ? Czy nie ma sensu. Chodzi mi o same wzorce które są niby uniwersalne dla języków, jak i te typowe zasady - OOP , FP.
React sam w sobie daje pewne ramy więc nie wiem czy jest sens sobie tym dupe zawracać. A ile projektów tyle strukturyzacji kodu. Pamiętam jeszcze popularność samego MVC.

Apke w czystym jsie zrobię, domem zmanipuluje - pomyślałem jeszcze o pobawieniu się prototypami.

HTPP, async axios / fetch. Coś tam ogarniam, bez rewelacji ale z pomocą googla potrafię sobie napisać, zapytać api, stworzyć obiekcik, przerenderować.

Warto się tak nad tym spuszczać czy zacząć brać się za jakiś framework ?

Chyba że jsx :) bo widże że wszyscy komponenty w tym klepią.

Testowania jedynie nie ogarniam, ale czy przed frameworkiem warto ? Czy równolegle ?

#javascript #react #framework #praca #wzorce
  • 4
@WewnetrznySpokoj: 3-4 miechy cisnąłem faktyczne zmiany es6, czyli to co wymieniłeś. Miałem styczność z fp ale nie w "reakcie". Akurat project który robiłem nie byłem w stanie zrobić w samym fp, ale założenia znam. Pytanie zadałem bo zastanawiam się czy nie tracę za dużo czasu na samego js'a. Strukturyzacja kodu bardziej mnie interesuje aktualnie, ale pewnie w reakcie będzie całkiem inna niż w czystym jsie. Moduły es6 całkiem spoko. Klasy to