Wpis z mikrobloga

Hej, od zeszłego roku latam zwykłymi dronami, a od kilku dni zacząłem przygodę z FPV i pojawił się pewien problem. Podczas lotu trochę mnie mdli od patrzenia w goglach i czuję, że mi błędnik świruje (latam tylko na siedząco), a po wylataniu paru minut i ściągnięciu gogli mega mi się kręci w głowi, mam delikatne nudności i utrzymuje się to jeszcze parę godzin po locie. Miał ktoś z Was tak? Czy to minie z czasem? Zastawiam sie czy będzie to do przeskoczenie, bo jeśli nie to będę musiał niestety pożegnać swoją przygodę z #fpv i zostać przy zwykłych dronach, a szkoda bo całkiem dobrze mi chyba idzie i zawsze chciałem się wkręcić w fpv. Może ktoś wie jak zniwelować ten efekt? Bo te zawroty głowy i mdłości później mocno zniechęcają. Pozdrawiam

#drony #dron #pytanie
  • 14
@motylus: dolegliwości opisywane przez Ciebie nie zawsze dotyczą bezpośrednio wrażeń odbieranych z gogli. Widywałem tego rodzaju kłopoty przy źle dobranych IPD. Jakie masz gogle?
@motylus: mam pewną hipotezę wyciągniętą po zabawie Oculus Quest 2 (gogle do VR), które mają mniejszy FOV, przez co jest taki efekt "tunelu" i dzieki niemu nie ma mdłości. Możliwe, ze gogle z mniejszym fovem by Ci pomogły, ale inny rodzaj gogli - nie wiem czy masz teraz te kubłowe czy z 2 ekranami.

Druga sprawa, że w fpv spokojnie możesz latać na ekranie - np. ludzie latają na EV800d tak
@motylus: Na kubełkach ten efekt nie prowinien występować. Ja na początku na stojąco gibałem się jak na kwasie, ale minęło z czasem. Latać obserwować. Najpierw po kilka minut, z czasem próbować wydłużać. Jestem niemal pewien, że w funkcji czasu temat zaburzeń błędnika jest do złagodzenia lub zaniku.
@sirgorn właśnie znalazłem w necie info o 5 min i wierzyc mi się nie chciało. Mówisz, że ten zestaw jest ok? Jak działa ten ogóle? Rozglądanie się na boki ma sens, czy obraz jest nieruchomy?
@kacius: a nie wiem czy ma sens (to nowy zestaw), to taki zestaw startowy, bardzo dobry do nauki - ja na start wziałem coś droższego, ale i mocniejszego, a aparatury używam jeszcze z mocniejszym dronem. Generalnie warto dodać, że to drogie hobby

Rozglądanie nic nie daje, kamera jest na stałe przymocowana - jakbyś mógł się rozglądać, to bardzo szybko byś się pogubił gdzie jest przód