Wpis z mikrobloga

O ch*j tu chodzi?

Spis powszechny ma trwać do 30.09.21. Czy do tego czasu mogę też dokonać samospisu? Natknąłem się wczoraj na rachmistrza na gruncie prywatnym, i ten powiedział mi, że mam kilka dni żeby się spisać inaczej będzie musiał zgłosić że nie chcę tego zrobić.
Żałuję, że nie poprosiłem go wtedy o legitymację czy coś, bo na pewno nie miał jej przy sobie, i w takim wypadku mógłbym uznać tę rozmowę za niewiążącą.
Dodatkowo wydzwaniają ciągle z gminy żeby to zrobić.

Co im się tak pali?

PS. wiem że muszę się spisać, w końcu jest to wpisane w ustawę, jednak chcę skorzystać ze swojego prawa do zrobienia tego nawet dnia 30.09.21 o 23:58. Może strona wtedy klęknie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pis #spispowszechny #spis #gus #prawo
  • 17
@factislite: podejrzewam, że bardzo mały procent ludności jak na razie dokonał spisu i wszystko "zwali się" na stronę (tak jak ty i ja) o 23:50 robiąc ddosa GUSowi ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ci wiedząc, że pali im się grunt pod nogami próbują wyłapać jak najwięcej przed ostatecznym terminem
@crazykokos: no ale mówię co powiedział rachmistrz, że przekaże że nie chcę tego zrobić. Widziałem też ulotkę na której pisało że nie można rachmistrzowi odmówić spisania się.

Ja nie umiem obsługiwać takich stron, nie odbieram nieznanych numerów i mieszkam nie tam gdzie jestem zameldowany. Powodzenia.


@kuroszczur: niestety to nie takie proste. W ustawie jest wpisane coś w stylu, że jeśli nie możesz tego zrobić przez neta itp. to musisz zadzwonić
Tutaj wycinek z ustawy, trzeba niestety unikać rachmistrza jeśli chcemy się spisać przez internet:

Art.17a.

1. Obowiązek przeprowadzenia samospisu internetowego, októrym mowa wart.15ust.1, nie wyłącza możliwości zebrania wkażdym czasie danych od osoby fizycznej objętej spisem powszechnym metodą wywiadu bezpośredniego lub metodą wywiadu telefonicznego.

2.Osoba fizyczna objęta spisem powszechnym nie może odmówić przekazania danych wramach spisu powszechnego zzastosowaniem metody wywiadu bezpośredniego lub metody wywiadu telefonicznego.

3.Przekazanie przez osobę fizyczną objętą spisem powszechnym danych
@Win95: było jakieś znalezisko z którego wynikało, że wystarczy być biernym. Mnie w sumie ten rachmistrz nie zaczął ankietować, tylko powiedział, że mam kilka dni żeby się spisać. IMHO wykazał się lenistwem, nie próbował mnie spisać, a potem zamierza skłamać że mu odmówiłem.