Wpis z mikrobloga

Hej, w wolnym czasie próbuję sobie programować w pythonie i react, ostatnio zacząłem wysyłać pierwsze cv żeby wybadać grunt czy będę miał jakikolwiek odzew będąc z zupełnie innej branży i ku mojemu zdziwnieniu dostałem pierwsze zaproszenie na rozmowę. No i tutaj pojawiają się małę schody :)
Jeżeli chodzi o moje umiejętności to zdaję sobie sprawę, że jestem bardzo początkujący, ale głównie staram się rozwijać swoje projekty, które są w miarę praktyczne i coś robią - ale niestety są one pisane w znacznej mierze na 'chłopski rozum' bez stosowania wzorców projektowych itd. Takie podejście, spowodowało, że mam bardzo małą wiedzę jeżeli chodzi o algorytmy i wszystkie inne rzeczy których studenci uczą się na pierwszych semestrach.

No i tutaj moje pytanie, jak bardzo istotna jest algorytmika, wzorce projektowe i zagadnienia bardziej teoretyczne jak np złożoność obliczeniowa przy aplikowaniu na stanowisko juniorskie?

#pracait, #python, #programowanie
  • 10
  • Odpowiedz
@pythonista_hobbysta: myślę że algorytmika jest bardzo istotna, często na takiej rozmowie po prostu dostajesz jakieś zadanie algorytmiczne do rozwiązania w jakimś czasie, zdarzają się pytania o złożoność obliczeniową. Co do wzorcy - wydaje mi się że nie, przynajmniej ja podczas swojej przygody z rozmowami na juniora/staż się z takim pytaniem nie spotkałem.
  • Odpowiedz
No i tutaj moje pytanie, jak bardzo istotna jest algorytmika, wzorce projektowe i zagadnienia bardziej teoretyczne jak np złożoność obliczeniowa przy aplikowaniu na stanowisko juniorskie?

bardzo

Rynek juniorski jest teraz przesycony więc bierze się (czyt bierzemy) osoby które dobrze ogarniają teorie - bo praktyki ich nauczymy.

Chyba ze masz ambicje pracowac przy tasmowym klepaniu stron www, byle co byle jak, ale to raczej jquery + php sie przyda
  • Odpowiedz
@pythonista_hobbysta: poświęć po prostu jakoś miesiąc na robienie samych leetcodów/codewars czy innej strony z takimi krótkimi zadaniami algorytmicznymi i będzie dobrze. różne firmy różnie rekrutują, ale zazwyczaj wystarczy umieć właśnie rozwiązać takie zadanie na kamerce lub w ciągu 2 godzin synchronicznie (nie wiem, może przy zdalnych rekrutacjach jest live coding w biurze), no i znać podstawy (różne typy złożoności i zrozumienie jaki kod ma jaką złożoność - teoria do zrozumienia
  • Odpowiedz
@ehhhh, @Lunatik, @mikzur: Dzięki za odpowiedzi, wygląda na to, że zbyt optymistycznie chyba do tego podszedłem, mam nadzieję że za bardzo się nie zbłaźnię :) Postaram się porobić te wyzwania i poświęcić więcej czasu na teorię, na tę rozmowę mi to nie pomoże, ale na przyszłe na pewno tak.
  • Odpowiedz
@pythonista_hobbysta: nie chcę cię martwić ale mogę się mylić ale w moim odczuciu algorytmika i matma jest tą cięższą częścią nauki. Samo klepanie kogu jest przyjemne, bo widzisz, że coś robisz ale ślęczenie nad implementacją algorytmu jest nużące i czasochłonne w pytę.
Także została ci cięższa część nauki...
Dawaj znać jak po rozmowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@pythonista_hobbysta: imo rozsądnie podszedłeś, nie słuchaj wykopków bo tutaj zawsze jojczenie od paru lat że el dorado programistow juz sie konczy xD jak Cię już zaprosili na rozmowy to już dużo, rekrutracja w IT to dość specyficzna sprawa więc myślę że jak się pouczysz trochę pod kątem rekrutacji to easy dasz rade
  • Odpowiedz