Wpis z mikrobloga

  • 37
#devopsiarz - kolejne zestawienie o ciekawych artykułach, programach, bibliotekach z działki #devops i nie tylko - najczęściej #golang i #python, ale też #rustlang, #pracait czy #produktywnosc. :-)

To samo zestawienie u mnie na stronie (lepsze formatowanie) https://devopsiarz.pl/zestawienia/zestawienie-linkow-materialow-22-06-2021

A jeśli chcesz jeszcze dostępu do większej ilości linków, zapisz się do mailingu https://devopsiarz.pl/newsletter/zapisz/

Zapraszam również do dołączenia do społeczności na Discord https://discord.com/invite/jgSjRjt

Chcesz, aby Cię tu wołać do moich materiałów? Plusuj w miarę regularnie (patrz mój post wołający jak chodzi o szczegóły)

Produktywność

1) Artykuł: Jaki trick, mebel lub rozwiązanie najbardziej wpłynął na Twoją produktywność podczas pracy z domu - pytanie do pewnej społeczności. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

1) PDF: Pracownicy zdalni są bardziej produktywni? Jedno z badań twierdzi, że wcale nie - jedynie dłużej pracują, ale nie przekłada się to na zwiększoną produktywność.

2) Artykuł: Praca przez 4 dni w trakcie tygodnia (zamiast "standardowych" 5) powoduje wzrost produktywności o 40% - Microsoft z Japonii się pochwalił taką o to informacją.

Programowanie, algorytmy

1) YouTube: Jeden developer rozpoczął nagrywanie poradnika "Haskell by Example" (ciągle nagrywa). To link do playlisty z tymi nagraniami dla tych, którzy chcą się uczyć Haskella.

2) Artykuł: Zarządzanie pamięcią od kuchni, w niektórych znanych językach programowania (np. Rust, Go, itp) [tylko dla subskrybentów newslettera]

3) Artykuł: Lubisz darmowe rzeczy i jesteś developerem? Ta strona dostarczy Ci listę oprogramowania i usług, które możesz użyć za darmo, niektóre pozycje zaskakują.

4) Artykuł: Porady jak być złym developerem. Dlaczego linka umieszczam? Bo można porady "odwrócić" i wyjdzie jak być dobrym, więc szach i mat - dwie pieczenie na jednym artykule.

DevOps, Architektura

1) Artykuł: Jakie katastrofy związane z budowaniem rozproszonych systemów widział autor artykułu. Wśród wspomnianych katastrof jest słynny hype driven development.

2) Artykuł: Masz już PostgreSQL w projekcie, ale chcesz dorzucić jeszcze Redisa? Może jednak warto przemyśleć decyzję - Postgres ma naprawdę spore możliwości i jest w stanie z powodzenie zaoferować większość funkcjonalności z Redisa.

3) HackerNews: Jest seryjnym zabójcą wielu projektów IT, który na dodatek pięknie się uśmiecha i zachęca do siebie fanów mikroserwisów. Dlaczego architektura mikroserwisów oparta głównie o Event Sourcing jest bardzo trudna do udanego wdrożenia (choć brzmi zupełnie banalnie w założeniu), tłumaczy ktoś doświadczony ze społeczności HackerNews. Sam osobiście widziałem na oczy upadek projektu w tej architekturze, finansowego greenfielda warto dodać.

4) Artykuł: Migracja live schemy w PostgreSQL za pomocą widoków.

5) Artykuł: Nie rozumiesz jeszcze Kafki lub nie dane Ci było mieć z nią do czynienia? Oglądnij zatem bajkę o zwierzętach w lesie i rzece. Animacje można przesuwać kursorami.

Linux

1) Artykuł: Często odpalając coś z linii komend musimy przemycić jakieś hasło, klucz API, no ogólnie coś sekretnego. Jak zrobić to dobrze, by się nam do historii shella nie władowało (a o czym pewnie się zaraz zapomni) opisuje ten artykuł. [tylko dla subskrybentów newslettera]

2) GitHub: Nudzą Cię standardowe rzeczy? Jeśli tak, to w tym repozytorium znajdziesz całkiem niezłe "zamienniki" do znanych komend takich jak cat, curl czy grep. Zamienniki albo są szybsze, albo dają przyjaźniejszy output, albo wszystko w jednym.

3) Artykuł: Jak właściwe escapować znaki specjalnie w shellu, tyczy się zwłaszcza sytuacji przesyłania komend przez SSH.

Kubernetes

1) Artykuł: Jakie mamy możliwości jeśli chcemy używać persystentnego storage w klastrze. Dostępny jest film i prezentacja.

2) GitHub: Czas trzeba sobie CDNa postawić, więc czemu nie zaprzągnąć do tego klastra?

3) Artykuł: Wybieranie rodzaju skalowania dla naszego klastra, w tym przypadku dobrze wiedzieć o wadach i zaletach różnych podejść.

Security, prywatność

1) Artykuł: To czas porzucić wreszcie Google Chrome i przesiąść się na inne przeglądarki.

2) Artykuł: 50 ważnych rzeczy, które warto znać, jeśli planujesz rozpocząć karierę w szerokorozumianej branży security. Wśród takch spraw: rozróżnianie authentication oraz authorization.

3) Artykuł: W jaki sposób newslettery e-mailowe śledzą co klikasz i czytasz - autor wziął na warsztat 2 popularne systemy i pokazuje jak działa ich analityka.

4) Artykuł: Dlaczego nie powinno się używać przeglądarki Brave jeśli prywatność ma znaczenie - autor artykułu punktuje między innymi takie kurioza jak wbudowany fork uBlock Origin z hardcodowaną whitelistą (ustaloną przez maintainerów przeglądarki rzecz jasna).

Go

1) GitHub: Potrzebujesz łatwo i prosto mieć wynik zapytania z bazy w strukturze? Nic prostszego, wystarczy użyć tej biblioteki. W repozytorium jest pokazane jak jej użyć i jakich rezultatów się spodziewać.

2) YouToube (34m): Tracing programu napisanego w Go za pomocą eBPF - nagranie z Berling Golang meetup

3) GitHub: Szybka in memory database, która pozwala trzymać customowe typy danych i odpytywać je. Zobacz do repozytorium po przykłady.

4) Artykuł: Error handling w Go nie wszystkim pasuje, więc powstało sporo propozycji jego rozwiązania. Jak sporo? Ta strona stara się odpowiedziec na to pytanie i nawet pokazac te propozycje.

5) GitHub: Jeśli masz terraforma, to to może Ci się przydać - dodatek, który od razu powie Ci, ile infrastruktura wynikowa z Twojego terraforma będzie kosztować. Pokazuje nawet różnicę między aktualnym, a dopiero planowanym konfigiem, po resztę zerknij do repozytorium.

Python

1) Artykuł: Context managery i wyrażenie with - szersze spojrzenie od RealPython.

2) Artykuł: Chcesz się uczyć pythona, ale brak Ci pomysłu na projekt? Ta lista powinna Ci pomóc - znajdziesz tu możliwe propozycje projektów do napisania.

3) Artykuł: Nowoczesne programowanie w Pythonie - ta strona poprowadzi Cię za rączkę, od tricków w konfiguracji środowiska, wyboru edytora/IDE, po używanie debuggerów, strukturyzowanie kodu, testowanie itp.

Rust

1) Artykuł: Chcesz rozpocząć naukę Rusta? Jak masz Visual Studio Code oraz ten artykuł to jedziesz prosto z tematem, czyli instalujemy co potrzeba do środowiska developerskiego, szybko i prosto

2) Artykuł: Symulujemy proces ewolucji za pomocą algorytmu genetycznego i sieci neuronowych, w artykule linki do kolejnych części.

3) GitHub: Nushell - nowy typ shella, zobacz do repozytorium, aby zobaczyć co potrafi. Wspomnę tylko o wbudowanym autoformatowaniu niektórych formatów danych, czy przekształcaniu outputów do jsona, ale to tylko mała próbka możliwości.

Apple

1) Artykuł: Test iPad Pro 11 z M1 - test od notebookcheck, zobacz jak w tych testach wypadł najnowszy tablet od Apple.

Laptopy, Mobile, PC

1) Artykuł: Czy Windows 10 spowolnił z czasem przy okazji instalacji coraz to nowszych jego aktualizacji? Ktoś spróbował to sprawdzić.

2) Artykuł: Test ThinkPad P15s G2, mówiąc skrótowo: odgrzewany kotlet od Lenovo z procesorem intela. Nic się tu więcej nie da napisać.

3) Artykuł: Wiadomo z czego słyną laptopy Alienware, ale testowany m15 R4 dodatkowo posiada mechaniczną klawiaturę. Nie wiem jaki jest jej sens w laptopach, ale notebookcheck przetestował ten twór.

4) Artykuł: Test Lenovo ThinkPad X13 Yoga. Ekran 16:10 z rozdzielczością WQXGA i dobrym czasem pracy na akumulatorze. Wysoka ocena całkowita od notebookcheck.

#sysadmin #devops #programista15k #programowanie #komputery #technologia #informatyka #gruparatowaniapoziomu #kubernetes #security #prywatnosc #apple
  • 5
  • Odpowiedz
konto usunięte via devopsiarzbot
  • 1
Chcesz być wołany/a: plusuj częściej wpisy z zestawieniami.

Nie chcesz wołania: plusuj bardzo okazjonalnie lub wcale, albo zabierz swoje dotychczasowe plusy, aby wyłączyć wołanie
przy kolejnym wpisie.

Wołam: @thority @abdiel @oxern @cofko @wuochu @yjkis @wari4t @yggdrasil @maaRcel @deviolin @saviola7 @brakslow @Kaminohikari @Dbzdur @zobojetnialy @intospace @CytrynowySorbet @fnzavrjvrz @znow_nowy_nick @Sokzploda
  • Odpowiedz
+ za golanga ;) Szkoda, że ludzie nie doceniają prostoty obsługi błędów w golangu. Być może faktycznie zapis result, _ := someFunc() byłby akceptowalny w pewnych przypadkach.
  • Odpowiedz
@laypokahontaz: nie wiem czy to taka prostota jest, osobiście bardziej podoba mi się podejście z Rusta, bo raz, że może być bardziej zwięzły, a dwa - te if cos, err := czasem mogą "przemycić" błąd do dalszej logiki. Rustowe Option lub Results są moim zdaniem znacznie lepszymi rozwiązaniami.
  • Odpowiedz