Wpis z mikrobloga

Mirki #!$%@?łem sobie komputer (kilka razy nim szarpnąłem, dostał kilka kuksańców, raz czy dwa uderzył o podłogę - nie pytać czemu, zasłużył) no i nie działa.
Objawy:
po włożeniu wszystkich 4 kości ram, resetuje się co kilka sekund nawet nie docierając do post
po zostawieniu kości tylko w slotach 3 i 4 uruchamia się ale obraz wyświetlany jest jedynie na zintegrowanej grafice
Tak się zastanawiam co poszło, płyta, zasilacz?
#komputery
  • 26
@gwarth: Witam serdecznie.

Teraz się zastanawiam w jakiej kolejności kupować komponenty żeby to naprawić ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Podaj pan najpierw konfigurację sprzętową by ocenić czy w ogóle opłaca się to naprawiać - bo takie widmo to wie pan,.. tylko wróżbita Maciej powie,..
Wg objawów, sugeruje pan zasilacz - tutaj bym wykluczył bo wstaje na 2 kościach pamięci - no oczywiście bez testów obciążeniowych to trochę to
@maniek50005: Komputer to staruszek. MSI z77a-g43, i7 3770k, 16 GB DDR3 (kingston hyperx + corsair vengeance), GTX 1060 6GB, chieftec cft-600-14cs. Też się zastanawiam czy warto go wskrzeszać, czy może jak już jest okazja to w coś nowszego pójść.
@gwarth nie to nie to samo. Odpinasz hdmi, zasilanie i wyjmujesz baterię. Komputer musi być całkowicie odłączony od WSZYSTKICH kabli, nawet skrętki internetowej i głośników żeby nie było zasilania pływowego podtrzymującego.
@gwarth: Hmm nawet nie całkiem taki staruszek - jakieś okolice 2012 roku sądząc po wieku procesora.
Sam mam proca z drugiej generacji,.. tyle w moim przypadku bardzo dobrze dbałem o swój sprzęt i przez 9 lat działał prawidłowo i wypożyczyłem go koledze.

Po pół roku płyta główna dostała zwarcia i naprawa płyty jest nie opłacalna - nie winię kolegi, bo w takim wieku sprzęt już mógł się sam rozlecieć.

Co do
@maniek50005: Takie sprzęta to mają ryczeć! Gdyby podjąć się diagnozy i naprawy takiego już mało wartego kompa to czas na to poświęcony w roboczo godzinach przekracza wartość tego kompa.
@wojciet: Sam lubię grzebać w takich złomach i sprawia mi to ogromną radość jak się uda coś takiego doprowadzić do stanu używalności 10 letniego trupa, który nie pracuje od kilku lat.

Ja wiem, że ktoś nie zainteresowany grzebaniem w kompach odda taki sprzęt do serwisu, gdzie same postawienie diagnozy to już dobra stówka - a co dopiero wymiana i montaż części.
Ja wiem, że ktoś nie zainteresowany grzebaniem w kompach


@maniek50005: Nawet zainteresowani grzebaniem w pewnych przypadkach stwierdzają "#!$%@?ć marnować czas na 10 letni trup". Co innego ratowanie jakiegoś fajnego egzemplarza w stylu iMac "lampka" czy stacja robocza IBM.
@maniek50005: Oczywiście, że mam SSD, nawet dwa. W tym jeden dedykowany pod system, który siedzi na nim od 2015 roku i nadal działa. No ale mało prawdopodobne, że to jego sprawka. Na zintegrowanej grafice windows wstaje.

Cierpliwość skończyła się z innego powodu. Ot wymieniałem chłodzenie, a że sam procesor (kupiony jako uszkodzony, po potraktowaniu ipą [wygląda jakby ktoś go czymś oblał] zaczął działać) jest trochę felerny, to w momencie gdy miałem