Wpis z mikrobloga

Takie małe podsumowanie tego co tvp4k zaserwowałem pierwszego dnia.
4k jest w zasadzie tylko ze stadionu. Rozumiem, że do studia dla tymczasowego kanału nie będą kupować specjalnych kamer ale sporo rzeczy jest zrobionych po macoszemu. Animacje, loga z poszarpanymi krawędziami, brak ogarnięcia kontrastu w studio jak i w niektórych zapowiedziach, nie ogarniają mieszania fhd sdr z treściami 4k hdr. Dźwięk robiony na ostatnią chwilę, w zasadzie w locie, podczas reklam na atmosach na niektórych z nich był dźwięk, na innych nie.
Sam obraz nie robił na mnie wrażenia, większe robiło przełączenie na tvp1 czy tvp sport(satelita) podczas meczu, drastyczny zjazd ostrości był zauważalny, a tvp1 na naziemnej obraz masakra, przez chwilę nawet pomyślałem że specjalnie pogorszyli bitrate by było widać dużą różnicę.
Dodam że i sam dostawca sygnału dla tvp odwala lipę, ten występ U2 to chyba w 720p puścili i to przeplotem, nawet w studio coś o tym napomknęli że mocno skompresowany obraz.
Podpowiem jeszcze, że telewizory mają odrębne ustawienia dla obrazu sdr i hdr więc jeśli nie robiliście kalibracji dla hdr oddzielnie to prawdopodobnie będziecie mieli fabryczne nastawy, ja na philipsie musiałem nawet dla naziemnej ustawiać korekcje barw od nowa, mimo że miałem już ustawiony profil hdr na aplikacji youtube. Dlatego mieliście takie rozbieżności w kolorystyce trawy, która mimo tego przy skalibrowanych ekranach nie była na tym stadionie za bardzo zielona, tak prawdopodobnie wyglądała ona w rzeczywistości. Jestem pewien że zaobserwujecie różnice jej koloru na różnych stadionach, być może i kamery będą inne, dzisiaj obraz był w sumie bardzo naturalnie przedstawiony, bez efektu wow, w sumie na tvp1 przy tych samych ustawieniach koloru i balansu bieli był u mnie bardziej kontrastowy niż na tvp4k, mimo tego że na profilu hdr mam kontrast podbity na maxa jak i jasność. Efektu hdr w sumie nie widziałem wcale, nie wiem, może to wina tego że mój tv ma coś ok 350 nitów ale wątpię, bo efekt hdr na tym tv widziałem i wiem że występuje.
#tvp4k #tvp #mecz #euro2020
  • 2
@Kolendra: Zgadzam się, że wczoraj jakość na tvp1 hd była zła. Po przełączeniu z tvp4k nie dało się na to patrzeć. Ale nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że efekt hdr nie występuje. Dzisiaj podczas meczu Walii ze Szwajcarią jest słoneczna pogoda i widać fajne efekty. I tak twoje 350 nitów to jest za mało. Do zobaczenia hdr'u potrzeba mieć koło 1000 nitów. Wtedy widać różnicę.