Wpis z mikrobloga

O prywatyzacji gospodarki w Trzeciej Rzeszy słów kilka.

Wstęp
Prywatyzacja w Chile i Wielkiej Brytanii, która rozpoczęła się w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, jest zazwyczaj uważana za pierwszą politykę prywatyzacyjną we współczesnej historii. Kilku badaczy znalazło wcześniejsze przypadki. Niektóre analizy ekonomiczne prywatyzacji wskazują na częściową sprzedaż przedsiębiorstw państwowych realizowaną w Niemczech adenauerskich na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku jako pierwszy program prywatyzacji na dużą skalę, a inne twierdzą, że choć ograniczona do jednego sektora, denacjonalizację stali w Wielkiej Brytanii na początku lat 50. należy uznać za pierwszą prywatyzację.

Żadna ze współczesnych analiz ekonomicznych dotyczących prywatyzacji nie uwzględnia ważnego, wcześniejszego przypadku: polityki prywatyzacyjnej prowadzonej przez partię nazistowską w Niemczech. Co zaskakujące, współczesna literatura poświęcona prywatyzacji oraz najnowsza literatura dotycząca dwudziestowiecznej niemieckiej gospodarki i historii niemieckich przedsiębiorstw publicznych ignorują ten wczesny przypadek prywatyzacji.

Mało tego; nacjonalizacja była ważną kwestią w Niemczech na początku lat 30. XX wieku, a inne kraje również doświadczyły nacjonalizacji w tej dekadzie, niezależnie od tego, czy była ona związana z Wielkim Kryzysem, czy nie. Jednak w połowie lat 30. tylko Niemcy skręcili ku polityce prywatyzacyjnej! Kiedy naziści doszli do władzy, nie trzeba było długo czekać, aż rząd wyda oficjalne oświadczenia przeciwko nacjonalizacji. W dniu 12 lutego 1933 r. Bang, ważny doradca w zespole Alfreda Hugenberga, sekretarz stanu ds. gospodarki publicznej, oświadczył że

polityka nacjonalizacji prowadzona w ostatnich latach zostanie powstrzymana. Przedsiębiorstwa państwowe zostaną ponownie przekształcone w firmy prywatne


W latach 1934-1937 w Niemczech przeprowadzono różne operacje prywatyzacyjne. Można je podzielić na pięć różnych sektorów: kolej, hutnictwo i górnictwo, bankowość, budownictwo okrętowe i linie żeglugowe.

Koleje
W latach 30-tych XX wieku Niemieckie Koleje Państwowe (Deutsche Reichsbahn) były największym pojedynczym przedsiębiorstwem publicznym na świecie, skupiającym większość usług kolejowych działających na terenie Niemiec. Zgodnie z niemieckim budżetem na rok budżetowy 1934/5, akcje uprzywilejowane dotyczące kolei zostały sprzedane przez państwo. Motywacja tej sprzedaży została skomentowana w The Economist:

Ponieważ przychody pozostają mniej więcej takie same jak w ubiegłym roku, zwiększone wydatki są pokrywane przez sprzedaż Rm. [Reichsmarks] 220 milionów akcji preferencyjnych dla kolei państwowych, w porównaniu z zeszłoroczną równowartością 100 milionów Rm.


Sektor stali i górnictwa.
W 1932 roku rząd niemiecki kupił ponad 120 milionów marek akcji Gelsenkirchener Bergwerks, najsilniejszej firmy w ramach Vereignite Stahlwerke AG (Zjednoczonej Huty). W tym czasie Zjednoczona Huta była drugą co do wielkości spółką akcyjną w Niemczech (największą była Farben Industrie AG). Przed dojściem nazistów do władzy, państwo przejęło akcje po cenie 364% ich wartości rynkowej. Wkrótce po przejęciu władzy przez Partię Nazistowską, United Steelworks zostało zreorganizowane w taki sposób, że większościowy pakiet 52 procentowy rządu został przekształcony w pakiet poniżej 25 procent, co w niemieckim prawie nie wystarcza już, by dać rządowi jakiekolwiek przywileje w zakresie kontroli nad przedsiębiorstwami. Fritz Thyssen, który zajmował czołową pozycję w United Steelworks, był jednym z dwóch czołowych przemysłowców, którzy udzielili wsparcia Partii Nazistowskiej, zanim osiągnęła ona polityczną dominację.

W 1936 r. gubernator sprzedał swój pakiet akcji o wartości około 100 milionów Rm, do United Steelworks. Według Kruka, operacja ta była największą pojedynczą sprzedażą do końca 1936 roku – w procesie „pośredniej konsolidacji” (długu publicznego), w którym prywatyzacja została wykorzystana jako narzędzie konsolidacji długu. Po zakończeniu tej operacji prywatyzacyjnej państwo nie zachowało własności w United Steelworks.

Spółka Vereinigte Oberschleschische Hüttenwerke AG skoncentrowała całą produkcję metali w górnośląskim przemyśle węglowym i stalowym. Seehandlung (pruski bank państwowy zależny od Reichsbanku) był właścicielem 45% tego przedsiębiorstwa; udziały te zostały otrzymane w zamian za kompensatę zadłużenia spowodowanego restrukturyzacją przedsiębiorstwa. Pozostałe udziały były własnością CastellengoAbwerh, jednej z najważniejszych górnośląskich kopalń węgla kamiennego. Stolica Castellengo była własnością Ballestremu. W połowie 1937 roku, 6,75 miliona Rm. państwowych akcji zostało sprzedanych do Castellengo, a następnie spółka była w pełni prywatna.

Sektor bankowy
Przed krachem w 1929 r. państwowe banki komercyjne stanowiły co najmniej 40 procent ogółu aktywów wszystkich banków, a jeden z pięciu dużych banków komercyjnych, Reichs-Kredit-Gesellschaft, był własnością publiczną. Państwo uczestniczyło w reorganizacji sektora po krachu banku w 1931 r., inwestując ok. 500 mln Rm., a większość dużych banków znalazła się pod kontrolą państwa. Według szacunków Hjalmara Schachta, prezesa Reichsbank i ministra gospodarki, przedstawionych w 1934 r. przed komisją śledczą ds. bankowości, około 70% wszystkich niemieckich banków korporacyjnych było kontrolowanych przez Rzeszę.

Za pośrednictwem Reichsbank lub Golddiskontbank rząd posiadał znaczne udziały w największych bankach56: 38,5% w Deutsche Bank und Disconto-Gesellschaft (od tej pory Deutsche Bank), 71% w Commerz-und Privatbank (od tej pory Commerz-Bank) oraz 97% w kapitale Dresdner Bank.

Po tym, jak sektor bankowy został poddany nowym i surowym ograniczeniom regulacyjnym i instytucjonalnym (szczegółowe informacje na temat prac Komitetu Bankowego i procesu regulacyjnego znajdują się w rozdziale 3), rząd chciał pozyskać pieniądze z prywatyzacji, jak wskazano w The Economist i The Banker. Commerz-Bank został zreprywatyzowany poprzez sprzedaż kilku akcji w latach 1936-7. Te akcje wynosiły 57 milionów Rm., a największą pojedynczą transakcją była sprzedaż 22 milionów Rm. w październiku 1936. Deutsche Bank został zreprywatyzowany w kilku operacjach, które zostały skutecznie zrealizowane w latach 1935-7. Największą z nich było odkupienie w marcu 1937 r. akcji będących jeszcze w posiadaniu Golddiskontbank.

Akcje te wynosiły 35 mln Rm. a Deutsche Bank umieścił je wśród swoich klientów. W sumie reprywatyzacja akcji Deutsche Bank wyniosła 50 mln Rm.60 Ostatecznie reprywatyzacja objęła również Dresdner Bank w sprzedaży kilku akcji w latach 1936-7. Te akcje wynosiły 141 milionów Rm., a największa pojedyncza sprzedaż wyniosła 120 milionów Rm. we wrześniu 1937. Pod koniec tych wszystkich operacji państwo nie zachowało już własności w tych trzech bankach.

Budownictwo okrętowe
W marcu 1936 r. grupa kupców z Bremy zakupiła pakiet akcji spółki Deutschen Schiff-und Machisnenbau AG Bremen ‘Deschimag’ (Niemiecka Spółka Budowy i Techniki Okrętowej). Akcje te przeszły na własność państwa z powodu pożyczki zamiennej. Sprzedaż wyniosła 3,6 mln Rm., i nie została zachowana żadna własność państwowa. Kruk włącza tę operację do procesu 'konsolidacji pośredniej'.

Linie żeglugowe
W 1932 r. państwowy Norddeutscher Lloyd przejął większość sprzedaży przedsiębiorstw żeglugowych Hamburg-SüdAmerika i Hansa Dampf. We wrześniu 1936 r. publiczne akcje przedsiębiorstwa żeglugowego Hamburg-SüdAmerika zostały sprzedane konsorcjum hamburskiemu. Sprzedaż akcji wyniosła 8,2 mln Rm.Podobnie jak w przypadku sprzedaży Deschimagu, Kruk włączył tę sprzedaż do procesu konsolidacji zadłużenia. W połowie 1937 r. Norddeutscher Lloyd sprzedał swoje pozostałe akcje Hansa Dampf konsorcjum składającemu się z Deutsche Bank i Berliner Handels-Gesellschaft. Sprzedaż akcji wyniosła 5 mln Rm. Po tej sprzedaży nie zachowano własności państwowej ani w HamburguSüd-Amerika, ani w Hansa Dampf.

Źródła:
"Against the mainstream: Nazi privatization in 1930s Germany", GERMÀ BEL

#historia #prywatyzacja #niemcy #trzeciarzesza #ciekawowskihistoryczne #dwudziestoleciemiedzywojenne #nsdap #neuropa #4konserwy #konfederacja #korwin #antykapitalizm #kapitalizm #narodowysocjalizm #ekonomia
G.....5 - O prywatyzacji gospodarki w Trzeciej Rzeszy słów kilka. 

Wstęp 
Prywaty...

źródło: comment_1622649642sjaHJlldMC15whGqBvi3Y3.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@Gaku745: a to nie była prędzej nacjonalizacja? Coś na kształt ZSRR, gdzie właścicielem sektorów gospodarki i przemysłu zostaje bezpośrednio rząd, będąc w tym przypadku przyszłym pracodawcą.
  • Odpowiedz
No to wszystko zgodnie z linią wodza niemieckich robotników, który głosił zniszczenie systemu kapitalistycznego i kapitalistów. Ale aby ich zniszczyć, to trzeba ich najpierw mieć ;-) Gdyby przyjąć te rewelacje pana z Uniwersytetu w Barcelonie za istotne, to co powiedzieć o książce Aly Gotz "Państwo Hitlera" gdzie na 480 stronach podaje przykłady działania socjalistycznej gospodarki Trzeciej Rzeszy.
lewakteofil - No to wszystko zgodnie z linią wodza niemieckich robotników, który głos...

źródło: comment_16227173443ctTL1PrBFx5xUQLxB6xcW.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Gaku745:

"prywatna własność" w nazistowskich niemczech polegała na dowolności wyboru spośród sposobów na zaspokojenie planów machiny państwowej. przedsiębiorstwa mogy robić co chciały... o ile stosowały się do coraz większych regulacji prawnych dotyczących sposobu wytwarzania, wykorzystywanych materiałów i doboru klientów.
nizstowski reżim uwolniłby przedsiębiorców od tych regulacji dopiero "po wojnie".

"The Role of Private Property in the Nazi Economy: The Case of Industry", Buchheim, Scherner:

For it definitely cannot be argued that
  • Odpowiedz
@lewakteofil: Tymczasem też z wywiadu z Hitlerem:

"Why," I asked Hitler, "do you call yourself a National Socialist, since your party programme is the very antithesis of that commonly accredited to socialism?"

"Socialism," he retorted, putting down his cup of tea, pugnaciously, "is the science of dealing with the common weal. Communism is not Socialism. Marxism is not Socialism. The Marxians have stolen the term and confused its meaning. I shall
  • Odpowiedz
@lewakteofil: prawakteofil ty to zawsze musisz zrobic z siebie glupka. To sa slowa Strassera a nie Hitlera. Tak wiem ze Toland i polska wikipedia.

W angielskiej wikipedii jest to cytat ze Strassera i chocbys sie zesral to nie znajdziesz w oryginalnych przemowieniach hitlera (jest obszerne archiwum online) tego tekstu.a u strassera jak najbardziej jest. CO #!$%@? WIECEJ, prawakteofil - tera sluchaj uwaznie, bo to ze nie czytales ksiazki Tollanda jest oczywiste
  • Odpowiedz
@Gaku745: Hitler nie mówił po angielsku. Nie podajesz źródła tej wypowiedzi. Ale i tak wynika z niej, że socjalizm Hitlera różnił się od socjalizmu internacjonalnego jedynie tym, że był skierowany tylko dla Niemców. Ale zasady socjalizmu są dokładnie takie same. Tyle tylko, że zasiłku socjalnego nie dostanie Francuz, bo Niemiec nie chce pracować na zasiłki dla Francuzów.
  • Odpowiedz
@Walenciakowa: Jeśli kiedyś będziesz mądrzejszy od Johna Tolanda i napiszesz książkę, w której wykażesz, że Toland pisze bzdury, to pogadamy ;-) Tak poza tym, to nie ma większego znaczenia, czy Hitler literalnie tak powiedział, czy nie powiedział - ważne, że działał ściśle według tych słów. Tak samo, jak nie ma znaczenia, że nie wiesz jak Toland się nazywał, i że jego nazwisko zawiera tylko jedno el ;-) A jak kiedyś przeczytasz
  • Odpowiedz
Jeśli kiedyś będziesz mądrzejszy od Johna Tolanda i napiszesz książkę, w której wykażesz, że Toland pisze bzdury, to pogadamy ;-)


@lewakteofil: Ale fikołek xDDD

Walenciakowa nie napisała że nie zgadza się z Johnem Tolandem, tylko wręcz przeciwnie - że miał inne wnioski do przekazania, niż ty próbujesz innym ludziom wmówić, wbrew samemu Tolandowi xD Bo jego książka oczywiście nieprzeczytana przez ciebie.

Co ten prawak to ja nawet nie xD
  • Odpowiedz