Wpis z mikrobloga

Siemka,

Wczoraj wracalem Boltem z Ukraincem, okolo 20 lat, slabo gawarii po polskiemu ale z rozmowy wynikało ze on pracuję za darmo...no i zacząłem ciągnąc temat. Okazalo sie ze typek służbowym autem, podczas pracy spowodował stłuczke z jego winy. No zdarza sie . Janusz który go zatrudnił stwierdzil ze ten musi mu teraz za daemo jeździć i odrobić 4 tysiace . Szkoda mi Ukraina bo mlody, zagubiony i dopiero 2 miesiac w PL. Wydaje mi sie ze ten Janusz to go wykorzystuję bo pewnue auto miał ubezpieczone i #!$%@? mlodego na kase . Nie wiem czy dobrze go zrozumiałem ale ten tez pracuje na czarno no i panowie idzie jakos pomóc temu szoszonowi ? Zaproponowałem mu pomoc i od rana mi pisze czy cos wiem...Jestem jego nadzieją

#prawo #bolt #uber #kierowcy #pomocy #ukraina
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Selavi: skoro jeździ u jakiegoś typa to pewnie tamten na jakąś umowę z firmą, może warto iść w tym kierunku
ogólnie musisz gościowi przede wszystkim wyjaśnić że cokolwiek by nie zrobił to będzie musiał poszukać innej pracy
no ale on przestraszony. Janusz go zacznie straszyc ze mu ta suma bedzie wzrastać to on uwierzy, nie wie jak sie żyję na tej ziemii


@Selavi: na to nic nie poradzę. Jeśli faktycznie pracuje na czarno to jedyne co może zrobić to olać janusza. Za zatrudnienie na czarno januszowi grozi grzywna do 12k z "kodeksu pracy" + grzywna lub ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 3 za przestępstwo skarbowe.

Jakby nie
Ale ciekawe czy od strony prawnej on musi placic za te szkody, strzelam ze i tak naprawę pokrylo AC


@Selavi: jeśli byłby normalnie zatrudniony to jeśli AC pokryło całą szkodę, to nic by nie mógł od niego wymagać, a jeśli w AC jest udział własny w szkodzie, to tylko do tej sumy oczywiście, jeśli to on był sprawcą wypadku.
Jeśli gdzieś zgłosi ze pracował na czarno to Janusz dostanie jakiś śmieszny mandat, a Ukrainca deportują i dostanie zakaz wjazdu. To raczej nie motywuje do rozwiązania tej sprawy zgodnie z prawem.
W obecnym stanie prawnym za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca pracodawcy grozi grzywna od 1.000 do 30.000 zł. (art. 120 ust. 1 ww. ustawy).

Jeśli zostanie wykazane, że pracodawca – np. podstępem lub przez wykorzystanie zależności służbowej – skłonił cudzoziemca do nielegalnego wykonywania pracy, grzywna wynosi od 3.000 do 30.000 zł (art. 120 ust. 3).

Sankcje stosowane wobec cudzoziemca

Cudzoziemiec wykonuje pracę nielegalnie, jeżeli:

nie posiada ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego do pobytu
@Selavi: postrasz ta #!$%@? PIPem, albo w ogole sie z nimi skontaktuj ebz podawania danych i szczeoglow, moze jakos pokierują. PIPy i Sądy pracy w polsce to generalnie instytucje, które zwykle stoją za pracownikiem w takich przypadkach i nie ma się co ich bać.
Rozwazalem tą opcje ale wtedy tez jemu grozi deport, sprawa jest na prawdę poważna bo to odpowiedz dlaczego Ukraińcy nie lubią Polaków xd