Wpis z mikrobloga

@jalop wał spiralny jest cichy i nie wyrywa materiału na sękach czy zawiłych słojach. Mniej szlifowania po robocie. Jak komuś na tym nie zależy to chyba szkoda kasy na spiralne.

@Parkinson jak chcesz obrabiać drewno z gwoździami to nie wiem czy spiralny wał nie jest przerostem formy nad treścią...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MOSKITek: ja rozumiem, że lepiej wygląda płaszczyzna po obróbce, ale trzeba równiez brać pod uwagę chociażby to, że kto te noże Ci naostrzy?
@jalop noży z wału się nie ostrzy. Mają cztery krawędzie tnące, które się przekręca jak jakaś jest zniszczona. Jak przejedziesz wszystkie to kupujesz nowe. Przy użytkowaniu profesjonalnym starcza to na kilka lat. Aco dopiero amatorskim. Chyba, że wkładasz do tego deski z gwoździami :) Jeden nóż to jakieś 17zł a jest ich na wale sporo ...
@Parkinson @MOSKITek @jalop Te głowice są okropnie drogie, raczej nie w zasięgu amatorskim. Są o niebo lepsze, mniej wyrywają drewno, nie trzeba ich regulować, noże wystarczają na bardzo długo, ekonomicznie wychodzą taniej nie licząc początkowej inwestycji.
Ich główna wada techniczna to większe zapotrzebowanie energii. Standardowa głowica wykonuje pojedyncze cięcia w zależności od ilości noży, 2/3/4 "uderzenia". Pozostały czas pozostaje na rozpęd noża. Przy spiralnej głowicy obciążenie jest prawie ciągłe.
W efekcie nie
@Recydywa myślisz się w kwestii obciążenia. Z racji tego,że noże są ustawione spiralnie to na raz tną dwa może trzy. Dodatkowo ich płaszczyzna jest pod kątem do obrabianego materiału i faktycznie następuje cięcie co daje mniejszy opór. Standardowo w zasadzie mamy bardziej do czynienia ze skrawaniem i to jednocześnie na całej szerokości materiału.
@Parkinson nigdy mi się to nie trafiło ale wiem, że się zdarza w rejonach powojennych.
@Recydywa zobacz na samo zdjęcie w pierwszym komentarzu. Ile jest ostrz w tej samej osi wrzeciona? Ja widzę 3. Czyli na raz ścinane jest jakieś 6cm materiału a nie powiedzmy 30. Nie chce mi się wierzyć, że to zużywa więcej prądu i potrzebuje większej siły. Fizyka na to nie pozwala. Z ciekawości poszukam wieczorem czegoś na ten temat. Ale cos mi się zdaje, że to tylko opinie bez faktycznych danych.