Wpis z mikrobloga

Co już wiemy o #nowylad w kontekście #jdg #firma :
- składka zdrowotna będzie wynosiła zawsze 9% od dochodu
- składka zdrowotna przestanie być w jakikolwiek sposób odliczana od podatku
- II próg podatkowy będzie wynosił 120k zł
- kwota wolna od podatku będzie wynosiła 30k zł, niestety również ponoć TYLKO przy wybraniu skali podatkowej 17+32%. Ta kwestia nie była pewna i wykresy na różnych stronach uwzględniały ją + podatek liniowy. Informacje z MF (Jan Sarnowski z MF) są takie, że 30k zł będzie dotyczyć również przedsiębiorców, ale TYLKO przy skali podatkowej. Źródło: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6799272426275442688?commentUrn=urn%3Ali%3Acomment%3A%28activity%3A6799272426275442688%2C6799288242723180545%29&replyUrn=urn%3Ali%3Acomment%3A%28activity%3A6799272426275442688%2C6799297899227361280%29

Na tej podstawie przedstawiam Wam mój wykres, przedstawiający kwotę netto na fakturze ( #b2b ) oraz wychodzące z niego pieniądze "na czysto" (pomijając kwestię kosztów):
- aktualnie na liniówce 19%
- aktualnie na ryczałcie 15%

- po zmianach na liniówce 19% (zakładając nadal brak kwoty wolnej + brak odliczania składki zdrowotnej od podatku + składka zdrowotna 9% od dochodu)
- po zmianach na ryczałcie 15% (zakładając nadal brak kwoty wolnej + brak odliczania składki zdrowotnej od podatku + składka zdrowotna 9% od dochodu)
- po zmianach na skali podatkowej 17+32% (zakładając 30k kwoty wolnej + 120k drugiego progu podatkowej + brak odliczania składki zdrowotnej od podatku + składka zdrowotna 9% od dochodu)

Co pokazuje wykres - przy odpowiednio niskich zarobkach - 10k, lub większych zarobkach, ale sporych kosztach, wbrew pozorom skala podatkowa może być bardziej opłacalna.

@marek-krakow Wołam Ciebie, bo mamy już choć trochę więcej szczegółów - kwestię 30k kwoty wolnej przy skali podatkowej na JDG.

#programista15k #programista10k #programista20k
Pobierz Namyslaw - Co już wiemy o #nowylad w kontekście #jdg #firma :
- składka zdrowotna bę...
źródło: comment_1621182509BCTh2bu6hN9jPwQUAyUGm7.jpg
  • 87
Co już wiemy o

niestety również ponoć TYLKO

@Namyslaw: to niezłe fakty

- po zmianach na ryczałcie 15% (zakładając nadal brak kwoty wolnej + brak odliczania składki zdrowotnej od podatku + składka zdrowotna 9% od dochodu)

@Namyslaw: jak obliczasz dochód na ryczałcie? Jeżeli ktoś jest na ryczałcie 3% i ma przychodu 500 tys. to zapłaci 45 tys. składki zdrowotnej?
jak obliczasz dochód na ryczałcie? Jeżeli ktoś jest na ryczałcie 3% i ma przychodu 500 tys. to zapłaci 45 tys. składki zdrowotnej?

@g0dl1ke: dochód na ryczałcie uznaję jako przychód, ponieważ nie mamy pojęcia co MF jeszcze wymyśli. Zakładam najbardziej pesymistyczny scenariusz, szczególnie biorąc pod uwagę że Ryczałt 15% jest przygotowany pod wolne zawody, które w domyśle mają raczej małe koszty i dlatego go wybrały.
@TakiseWatykaniak: 14% do 52.882 euro. Powyżej 42%. Kwota wolna 8.354 euro. Jeszcze coś do powiedzenia?

Zamiast rzucać z #!$%@? jednym procentem opodatkowania, przedstaw jakieś podobne wyliczenia dla kilku realnych kwot jakie zarabiają wolne zawody / klasa średnia w Niemczech.

Dane z 2020, nie wiem jak jest dla 2021, nie chciało się tracić więcej czasu na takich trolli
https://www.e-pity.pl/abc_podatki/zagranica-pit-praca-dochody/rozliczenie-pit-w-polsce/dochody-niemcy/
@Namyslaw dramat, opłaca mi się według tego wrócić do skali podatkowej, ale jak okaże się że będę miał lepszy rok, to w okolicach października-listopada będę miał głęboko w dupie dodatkowe zlecenia, bo będą praktycznie za 60% kwoty netto albo będę robił sobie głupie koszty firmowe.
Na dofinansowanie kredytów też nie mam szans, bo brak bąbelków.
Gdybym faktycznie mógł liczyć na to, że będę mógł zrezygnować z prywatnej opieki zdrowotnej, to bym zamknął