Wpis z mikrobloga

@niegadaj: Mam coś takiego: "250 g mąki żytniej 720 zalewamy szklanką (250 ml) ciepłej wody i dodajemy 300-400 g zakwasu żytniego. Wszystko mieszamy drewnianą łyżką i odstawiamy na 8 h w ciepłe i zacienione miejsce." jak dodasz do tego z dziesięć gram drożdży to skrócisz czas do pięciu godzin.
  • Odpowiedz
@Wiskoler_double coś dużo zakwasu, ja to daje 3 łyżki stołowe zakwasu szklankę mąki żytniej i mam po 6h zaczyn, później 450g mąki pszennej z pełnego przemiału 2h wyrastania i chleb do pieczenia. Myślałem że op nie ma zakwasu.
  • Odpowiedz
@Popularny_mis: Op pytał o zaczyn, założyłem iż zakwas jako taki ma. Ja mam taki przepis, ale jak robię chleb żytni to daję w okolicach 350-400 g, przy chlebie pszennym ("lżejsza" mąka) daję 150-250 g. To też zalezy czy mam gęsty czy mniej zakwas.
  • Odpowiedz
@Wiskoler_double: @Popularny_mis: Mam zakwas. Dodałem trochę drożdży i zalałem zaczyn ciepłą wodą, niech bakterie sobie działają w cieple. Ja robię zakwas z hydracją 100% (około). Mój przepis na zaczyn to 3 łyżki stołowe zakwasu, 150 gram mąki żytniej typ 2000 i 150 gram wody. Równolegle z zaczynem robię namoczkę czyli zalewam mąkę żytnią wodą. To wszystko się dzieje wieczorem, a rano mam dobrze pracujący zaczyn i dobrze namoczoną mąkę. Dzięki
  • Odpowiedz