Wpis z mikrobloga

Czterdziesty Szósty Prezydent USA – Joe Biden
Ur. 20 listopada 1942 w Scranton, Pensylwania
Okres urzędowania: od 20 stycznia 2021
Partia: Demokratyczna

1. Joseph Robinette Biden Jr. urodził się jako najstarsze z czworga dzieci Josepha (1915-2002) i Jean (1917-2010) Bidenów. W dzieciństwie zmagał się z jąkaniem, które przezwyciężył dopiero w drugiej dekadzie swojego życia – jak sam twierdzi, pomogło mu w tym recytowanie poezji przed lustrem.
2. Jest drugim (po JFK) katolickim prezydentem w historii USA. Biden nie ukrywa się ze swoją wiarą, która na wczesnym etapie politycznej kariery przyszłego prezydenta miała niemały wpływ na jego poglądy– przykładowo w latach 70. i na początku 80. deklarował się jako zdecydowany przeciwnik aborcji.
3. Studiował na University of Delaware oraz Syracuse University, zdobywając tytuł doktora nauk prawnych. W trakcie studiów w Delaware został czasowo zawieszony w prawach studenta ze względu na spryskanie gaśnicą dyrektora swojego akademika. W 1968 roku otrzymał powołanie do służby na wojnie w Wietnamie, jednak nie przeszedł testów medycznych z powodu powikłań po astmie.
4. W 1966 roku ożenił się z Neilią Hunter, którą poznał podczas wakacji na Bahamah. Para doczekała trójki potomstwa – Beau, Huntera i Naomi. W grudniu 1972 roku Neilia i Naomi zginęły w wypadku samochodowym, w którym obrażenia odnieśli także Beau i Hunter. W 1977 roku Joe wziął ślub z Jill Jacobs, z którą ma córkę Ashley. W 2015 roku jego najstarszy syn, Beau, zmarł na raka mózgu.
5. Jako młody prawnik w 1969 roku wstąpił do Partii Demokratycznej, choć wcześniej współpracował z republikańskimi prawnikami z Delaware. Karierę polityczną rozpoczął w 1970 roku, zostając radnym hrabstwa New Castle. Zaledwie dwa lata później wygrał wybory do Senatu Stanów Zjednoczonych, zostając jednym z najmłodszych senatorów w historii tego kraju. Został zaprzysiężony 3 stycznia 1973 roku przy łóżku szpitalnym swojego syna Beau, który nadal odbywał rekonwalescencję po wspomnianym wcześniej wypadku samochodowym.
6. Biden zasiadał w senacie aż do 2009 roku. W 1987 roku po raz pierwszy ubiegał się o nominację Partii Demokratycznej w odbywających się rok później wyborach prezydenckich; mimo początkowo mocnej pozycji w sondażach, Joe wycofał się z wyścigu już we wrześniu 1987 – powodem osłabienia jego notowań były oskarżenia o plagiatowanie przemówień innych polityków oraz wygłaszanie przez Bidena fałszywych informacji na temat swojej młodości i wykształcenia.
7. W 2002 roku poparł amerykańską interwencję w Iraku, co obecnie uznaje za swój duży błąd. Sześć lat później ponownie ubiegał się o nominację demokratów w wyborach prezydenckich, jednak wycofał się z wyścigu po zdobyciu zaledwie piątego miejsca w Iowa caucus. W sierpniu 2008 roku Barack Obama ogłosił go swoim kandydatem na urząd wiceprezydenta, który Biden pełnił w latach 2009-2017.
8. Zastanawiał się nad startem w wyborach prezydenckich w 2016 roku, jednak za namową Obamy nie zdecydował się kandydować – były prezydent uważał, że większe szanse na pokonanie Republikanów będzie miała Hillary Clinton. W latach 2017-2019 był aktywnym krytykiem polityki Donalda Trumpa, w międzyczasie pracując jako profesor na University of Pennsylvania, a także działając na rzecz praw osób LGBT oraz wspierając naukowe inicjatywy walki z rakiem.
9. Wiosną 2019 roku zainaugurował swoją kampanię przed odbywającymi się rok później wyborami prezydenckimi. W kwietniu 2020 z wyścigu o prezydenturę wycofał się jego najpoważniejszy kontrkandydat w ramach Partii Demokratycznej – Bernie Sanders. Podczas sierpniowej konwencji demokraci oficjalnie namaścili Bidena jako swojego prezydenckiego kandydata, który w listopadowych wyborach pokonał urzędującego prezydenta, Donalda Trumpa, zdobywając 51,3% głosów w głosowaniu powszechnym i 306 (przy 270 wymaganych) głosów elektorskich. Jego wiceprezydentem jako pierwsza kobieta w historii została senator z Kalifornii – Kamala Harris.
10. Joe Biden jest najstarszym prezydentem w historii USA – w momencie zaprzysiężenia miał 78 lat i 61 dni. Cieszy się dobrym zdrowiem – nie pije alkoholu i nie pali papierosów, jest za to znanym miłośnikiem lodów i motoryzacji. Posiada Chevrolette Corvette Stingray z 1967 roku (zdjęcie w komentarzu), którą otrzymał w prezencie ślubnym od ojca, pracującego wówczas w salonie samochodowym.

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge
31. Herbert Hoover
32. Franklin Delano Roosevelt
33. Harry S. Truman
34. Dwight D. Eisenhower
35. John Fitzgerald Kennedy
36. Lyndon Baines Johnson
37. Richard Nixon
38. Gerald Ford
39. Jimmy Carter
40. Ronald Reagan
41. George H.W. Bush
42. Bill Clinton
43. George W. Bush
44. Barack Obama
45. Donald Trump

***

Pod tagiem #prezydenciusa publikowałem co jakiś czas mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Wariner - Czterdziesty Szósty Prezydent USA – Joe Biden
Ur. 20 listopada 1942 w Scra...

źródło: comment_1620473678zDmggpL9kZJ4FnoBiH3JW3.jpg

Pobierz
  • 38
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
@Wariner: Zdjęcie Bidena jest po takim retuszu, albo mega makijażu, albo i plastyce, że pomimo nadchodzącego 8. krzyżyka, wygląda młodziej niz niejeden czterdziestolatek w Polsce. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Daję plusa, ale odcinek słaby. Znacznie bardziej obiektywnie wypadały posty o prezydentach, których opisałeś na podstawie całej kadencji, a nie niecałym roku. Czekam na uzupełnienie za ponad 3 lata.
  • Odpowiedz
@promateosz: Pełna zgoda - ciężko jest kogoś obiektywnie ocenić czy ciekawie opisać przed końcem kadencji; podobny problem miałem z Trumpem.

Moim zdaniem do tego potrzeba perspektywy co najmniej kilku lat po zakończeniu urzędowania, dlatego "dobry" wpis o Trumpie czy Bidenie potencjalnie mógłby powstać dopiero za jakiś czas. Niemniej mirasy prosiły o wpis o Bidenie, więc jest. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Wariner: no to do zobaczenia za parę lat ( ͡° ͜ʖ ͡°) albo i szybciej, kto wie, niedawno mi mignął w telewizji jakiś urywek wystąpienia bidena to jak podchodził do tego stolika z mikrofonami to wyglądał jak dziadek stojący jedną nogą w grobie
  • Odpowiedz
@CralencSeedorf: Kwestia tego, że stanowili w społeczeństwie mniejszość, często do tego wywodzącą się z imigracji nieanglosaskiej, a Demokraci uchodzili zawsze za partię imigrantów. Do tego Partia Demokratyczna za Kennedy'ego i za Bidena to dwie różne partie tak naprawdę.
  • Odpowiedz
@Wariner: chodząca definicja establishmentu, za jego kadencji będzie tak jak reszta establishementu bedzie chciała, plus troche virtue signalingu i woke shitu dla spokoju od wyborców ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
5 lat po tym jak ciężarówka r-------a mu rodzinę już brał kolejny ślub, nieźle


@Czimchik: A co to wg. ciebie za dużo, czy za mało czasu? Widocznie nie czuł potrzeby biedak siedzieć w żałobie przez całe życie, u każdego to wygląda inaczej. A pięć lat to jest naprawdę bardzo długi okres (czasu). Wszak "póki śmierć nas nie rozłączy".

Statystycznie Biden czekał dłużej z powtórny ślubem, niż większość Amerykanów. Większość ludzi,
  • Odpowiedz
@Czimchik: No w sumie masz rację. Rzuciłem teraz okiem na statystki powtórnego ślubu po śmierci małżonka lub małżonki.

Do 25 miesięcy po śmierci współmałżonka 61% mężczyzn i 19% kobiet zawarło nowy związek małżeński lub nowy związek. (...) Lepsze samopoczucie psychiczne było silnie skorelowane z ponownym małżeństwem lub nowym romansem 25 miesięcy po śmierci współmałżonka.

Mężczyźni są bardziej skłonni do ponownego partnerstwa po utracie współmałżonka; ponad 60% mężczyzn, ale mniej niż
  • Odpowiedz