Wpis z mikrobloga

#oszczedzanie #ike
Mircy, moja siostra ma na koncie ok 40k wolnych środków i zapytała mnie jak je zainwestować, więc ja pytam was a potem będę przed nią rżnął eksperta. Zasugerowałem jej IKE Obligacje 10 letnie w tym roku do limitu, i tak co roku. Przy czym prawdopodobnie za jakieś 3-4 lata będzie chciała wypłacić te środki i wykorzystać na wkład własny do mieszkania. Czy w takim wypadku kupowanie obligacji w ramach IKE ma sens?

A da się w ramach IKE inwestowac w indeks SP500? Tu akurat pytam dla siebie. Chciałbym co roku wpłacać do limitu, 80% w Obligacje 10 letnie i 20% w SP500 albo inne MSCI World, też z zastrzeżeniem że w ciągu kilku lat mógłbym chcieć wypłacić i np nadplacic kredyt hipoteczny, gdyby stopy poszły mocno w gore

Co radzicie?
  • 9
@powodzenia:
1. na IKE generalnie się nie straci(wypłacając) więc zawsze je warto założyć (inna kwestia, że jak wypłacisz przed spełnieniem warunków to #!$%@? ci ono dało). co innego IKZE gdzie wcześniejsza wypłata może być kosztowna ( https://inwestomat.eu/jak-wyplacic-pieniadze-z-ike/ )

2. da się inwestować w ramach IKE w dowolne ETFy (tj. dostępne u danego maklera), w tym np. MSCI World czy SP500 - tak jest np. w mBanku.

3. trzymanie obligacji na IKE
@powodzenia: IKE-Obligacje to dobra opcja dla tych, co nie znają się na inwestowaniu i nie tolerują ryzyka. Oczywiście IKE/IKZE jest lepsze tam gdzie są potencjalnie wyższe zyski, czyli w akcjach.

EDO możesz kupić na IKE-Obligacje i wypłacić po 4 latach. Nie powinno to nieść ze sobą jakiś problemów. Co więcej w liście emisyjnym EDO jest napisane, że opłata za wcześniejszy wykup (2 zł za obligację) nie jest pobierana, jeśli wykup następuje
@gangstaindesign2: poczytałem i trzymanie obligacji na ike to nie błąd sam w sobie, tylko po prostu marnowanie potencjału ike. no ale siorce która tylko chce ochronić pieniądze przed inflacją nie będę sugerował żadnych akcji ani etfów. wydaje mi się że najlepiej jak kupi obligacje 12 letnie dla beneficjentów 500+, bo ma gowniaki. tych obligacji nie ma w IKE więc po prostu nich kupi bez ike. jak sądzisz?
@powodzenia: według mnie git plan, te obligacje 500+ są nawet lepsze niż te dla zwykłego polaka (ale mozna kupić ich jedynie za tyle ile łącznie wziales hajsu z 500+. wiec nie wiem czy bedzie mogla aż za 40k kupic, ale moze siorka ma duzo guwnixów).

absolutnie wszystkie inne aktywa krypta, złota, akcje, platyny czy płyty mojego starego mogą w tak krótkim terminie spaść. obligacje są względnie bezpieczne