Wpis z mikrobloga

Mirki, mam zagwozdkę przy rozliczaniu PITu 11. Do polowy zeszlego roku obowiązywał mnie 0 podatek dla osob do 26 roku życia, druga polowa roku juz normalnie. Przez to skladke na ubezpieczenie zdrowotne w PIT11 mam rozbitą na 2 komórki, gdzie jedna jest opisana jako ta z przychodu zwolnionego (poz. 72 i 74). W opisie jest podane, aby zsumować wartosci z tych komórek, natomiast domyslnie jest wpisana tylko stawka za ten okres po ukonczeniu 26rż (poz. 72). Czy faktycznie powinienem zsumowac te dane, czy tej kwoty która jest za okres kiedy obowiazywał mnie 0 podatek nie bierze się pod uwagę i formularz policzył dobrze, a tylko opis jest niejasny?
#pit #podatki #urzadskarbowy
  • 1
@Kroos123: cześć składek można odliczyć od podatku i od dochodu, ale nie możesz odliczyć więcej składek niż wynosi twój podatek. A ponieważ podatek wynosi 0 zł, to nie odliczysz.

Czyli jak masz 800 zł podatku do zapłacenia, ale składek masz 200 zł do odliczenia od podatku, to finalnie będziesz miał 600 zł podatku.
Ale jeśli masz 0 zł podatku i 200 zł składek, to nie da się mieć -200 zł podatku