Wpis z mikrobloga

@BozenaMal: No ok, ale powiedzmy, że ząb jest super wyczyszczony, a wypełnienie sięga prawie do miazgi. I akurat zdarza się, że blisko tego wypełnienia w samym środku obok miazgi tworzy się próchnica, nie trzeba wiele czasu by dotarła niej.

I druga sytuacja, zrobisz wypełnienie nr 1 średnio blisko do miazgi, drugie już blisko miazgi, a trzeciego nie można bo za głęboko też nie może być i tak kanałówka.

Więc wydaje mi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nowywinternetach: dobry stomatolog zrobi rentgen szczęki i sprawdzi każdy ząb z osobna taką śmieszną maszynką co przykłada i widzi wolne przestrzenie.
Co do wypełnień. Miałem jedno robione 15 lat temu i to tej pory siedzi i totalnie nic się nie dzieje. Ojciec ma kilka i to samo.
@nowywinternetach: musisz zdefiniować "małe". współczesna stomatologia za punkt zwrotny "leczyć/nie leczyć" przyjmuje na ogół DEJ (punkt łączenia szkliwa i zębiny). małe ubytki: E1, E2 max D1 można leczyć metodą dmg icon. ubytki, które jednoznacznie weszły na zębinę trzeba leczyć zachowawczo. ubytki w całości w szkliwie można zatrzymać ("arrested caries") poprzez fluoryzację, hap i ogólną poprawę higieny
affairz - @nowywinternetach: musisz zdefiniować "małe". współczesna stomatologia za p...

źródło: comment_1619476472A3vVNHJ99s63FeO1T7v6da.jpg

Pobierz
@affairz: U mnie to tak d1 lub d2, czyli trudne do oceny i na skraju innych metod. Ale te dmg icon to chyba nikt w Polsce nie stosuje, nie słyszałem. No i właśnie sporo jest niepewnych w szczelinach między zębami gdzie niewiele widać, a na pantomogramie są zaciemnienia z powodu przenikania się zębów, więc nie widać czy jest próchnica.
@nowywinternetach: to po kolei:
1. w PL stosują icon ale głównie na powierzchniach płaskich, gdzie jest łatwa dostępność. chociaż jak się poszuka to są w Warszawie osoby które stosują icon na stycznych (po spełnieniu ścisłych kryteriów)
2. jeśli jest "D1 lub D2" to nikt Ci iconem tego nie zrobi, icon musisz mieć D1 bez kawitacji (czyli sama głębokość max D1 to nie jedyny warunek)
3. pantomogram nie służy do oceny ubytków
affairz - @nowywinternetach: to po kolei:
1. w PL stosują icon ale głównie na powier...

źródło: comment_1619481555naTThxtbrSHHWrMTxMHXyn.jpg

Pobierz
@affairz: Dzięki, cenne info. A możesz pokazać przykład takiego zdjęcia bocznego z próchnicą w szczelinach? I czy zdjęcie boczne to tylko zdjęcie jednego boku? Za przód i drugi bok trzeba osobno płacić?

Jak patrzę na jakieś przykłady takiego ze zdrowymi zębami to to jest mocno rozmazane jakieś.

Z mojej perspektywy to te zdjęcia boczne też wyglądają trochę jak pantogram, też zęby na nich nachodzą na siebie.

Może prędzej zdjęcia łuku, albo
@affairz: Po angielsku piszesz tzn, ale mówisz o Polsce i cenie 30zł? Ja potrzebuję zrobić wszystkie zdjęcia od czwórek do siódemek, bo potrafią mnie aż do ucha boleć, czasem oka, ale to znika, więc nie za bardzo wiem jak to ugryźć.

Druga sprawa, jak to odczytać. Te z oznaczeniem E i D są z próchnicą, tak jak z poprzednimi oznaczeniami? To ciekawe czemu 37 nie ma niczego (choćby E1) zaznaczonego jeśli
@nowywinternetach: To jest w polsce jako „zdjecie boczne”/przeswietlenie zeba po prostu. Ogarniety dentysta zleca to rutynowo, zwlaszcza u pacjenta z takimi problemami. To ta sama skala E1/2 = enamel (w szkliwie glebokosc 1 lub 2), D = dentin (w zebinie), zdjecia powinien zlecac i oceniac lekarz. Zaciemnienia przy szyjce to tzw „cervical burnout”, natomiast 37 faktycznie moze miec plytka zmiane E1
zdjecie boczne”/przeswietlenie zeba po prostu


@affairz: Jednego? Bo boczne mi się kojarzy z całym bokiem, błąd?

Ogarniety dentysta zleca to rutynowo, zwlaszcza u pacjenta z takimi problemami


Ogarnięci wyjechali zapewne. Bylem u kilku i nikt nie sugerował.
@affairz: te obliczenia to takie bardzo mocno naciągane. Zdolności regeneracyjne pacjentów są bardzo różne i nie da się przewidzieć ze 100% pewnością, że się uda. Można z taką 50% ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogarnięty dentysta zleca je rutynowo... aha. Myślałam, że mamy nowocześniejsze metody diagnostyki jak np. Diagnocam, a wykop zawsze uczy czegoś nowego ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

@nowywinternetach: kolega się trochę
@SkrytyZolw: Robicie diagnocam? Bo ja w swoim zyciu bylem juz mysle u 20 roznych dentystow i wybieram najlepsze gabinety waw i ldz i diagnodent/diagnocam/kavo uzyli u mnie lacznie uwaga: zero razy. To gabinety pracujace pod mikroskopem biorace za wypelnienie 300-450 zl. Co ciekawe jest wiele gabinetow ktore na stronach chwala sie ze to maja, a jak chcialem umawiac wizyty to okazywalo sie ze jednak nie. Podobnie jest zreszta z innymi nowoczesnym