Wpis z mikrobloga

#pit #pity #skarbowka #fotowoltaika
Mam pytanie.
sytuacja
emeryt dochód rocznyza 2020 27tys
zaliczka 2029

fotowoltaika założnoa w 2020 za 18240zł
dotacja 5000zł (jeszcze nie ma zwrotu ale już zostało złożone)
w pit zero domyslam się ze wpisujemy już 13240 (18240-5000) pomimo tego, że jeszcze zwrotu nie ma by później nie rozliczać się niepotrzebnie i nie oddawać pieniędzy za te 5000zł
Ale jak to wygląda z kwestią rozliczenia rozłożonego na kilka lat? No bo i tak w tym roku zwrot będzie wynosił 2029zł, bo tyle zaliczki pobrano.
Dobrze rozumuję, żeby wpisać w PIT0 kwotę niższą, tak by odebrać max w tym roku (2029zł) a resztę w następym? Bo jak wpiszę normalnie 13240zł to zwrócą 2029zł, ale nie wiem jak w przyszłym roku. Tak wypełnił pit0 jakiś punkt rozliczeń, że wpisali w pit0 13240 i wyszło 2029zł do zwrotu.
  • 5
@zibizz1: No właśnie nie byłem pewien czy dobrze zrobili, że wpisali pełną kwotę z faktyry zamiast mniejszej, ale to najwyżej sam wydrukuję odpowiedni wniosek z mniejszą kwotą, by resztę odliczyć za rok. Czyli tak powinno się to robić? Mniejsza kwota, a nie wartość z FV?
@Luks_x: to zależy co tam jest w PIT napisane, czy wydatki poniesione czy kwota do odliczenia. Jak to pierwsze to może być pełna kwota, ale druga opcja jest jaśniejsza i wiadomo ile odliczyć w kolejnym roku
@Luks_x: Właśnie wklepałem do programu wszystkie dane które posiadam i coś dziwnego. Jak wpisuję kwotę odliczenia fotowoltaiki to na pit 37 pojawia mi się mniejsza kwota w polu składki na ubiezpieczenia zdrowotne.
Ale widzę, że na tym picie co wypełniali w jakimś punkcie jest tak samo, więc chyba tak ma być