Wpis z mikrobloga

Dobre wieści dla przyszłych kolonizatorów Marsa.

Zainstalowany na łaziku Perseverance instrument o wielkości tostera i wdzięcznej nazwie Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment – dla przyjaciół MOXIE – rozpoczął swoją pracę i wytworzył pierwszą porcję tlenu. Test miał miejsce 20 kwietnia, podczas 60. marsjańskiej doby od wylądowania misji.
Pierwsze działania MOXIE były na razie skromne – wytworzona ilość tlenu (5 gramów) wystarczyłaby na około 10 minut oddychania. Pełna moc tego bardzo wysokotemperaturowego (800°C) „tostera” pozwala wytworzyć 10 gramów życiodajnego gazu na godzinę. Głównym celem pierwszego uruchomienia urządzenia było po prostu sprawdzenie, czy przetrwał on podróż i jest w stanie spełniać swoją rolę. Od czegoś jednak trzeba zacząć, a prób produkcyjnych tlenu ma być jeszcze przynajmniej dziewięć. Naukowcy chcą sprawdzić, jak MOXIE poradzi sobie w odmiennych warunkach atmosferycznych oraz różnych temperaturach pracy. To pierwsze, skromne, ale ważne kroki do wielkoskalowej produkcji tlenu na Marsie, tak bardzo potrzebnego zarówno do oddychania, jak i do zasilania rakiet umożliwiających astronautom powrót z Czerwonej Planety.
Informacja dla dociekliwych: Tlen w MOXIE powstaje w dwóch etapach. Dwutlenek węgla stanowiący 96% marsjańskiej atmosfery przepływa przez rozgrzaną do 800 stopni Celsjusza katodę, gdzie, pobierając elektrony, ulega rozpadowi na tlenek węgla (CO) oraz jony tlenu (O2-¬). Jony przepływają przez stały elektrolit do anody. Tam ulegają utlenieniu do gazowego tlenu O2, oddając elektrony przepływające do katody, biorące udział w rozpadzie CO2.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

#astrolife #mars #perseverance #ciekawostki #nasa #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #ntdc
ntdc - Dobre wieści dla przyszłych kolonizatorów Marsa.

Zainstalowany na łaziku Pe...

źródło: comment_1619088097WwUs7zd4ArzOyBM4pcaa0j.jpg

Pobierz
  • 3