Wpis z mikrobloga

PAC-MAN to jedna z najsłynniejszych gier video, niewiele osób dostrzega jednak, że poza acrade'ową zabawą jest również zaskakująco pogłębioną refleksją w temacie konfliktu idei komunistycznych z neoliberalnym kapitalizmem.

Pac-Man jest symbolem kapitalizmu idealnego - to jednolity, pozbawiony zauważalnej świadomości i imienia konstrukt posiadający w swojej egzystencji tylko jeden cel - nieustanną konsumpcję i akumulację kapitału, reprezentowanego w grze przez żółte kropki symbolizujące złote monety. Po akumulacji wszystkich kropek gra przerzuca nas do kolejnego, identycznego etapu, co symbolizuje błędne koło nieustannej konsumpcji, która nie prowadzi do osiągnięcia szczęścia, życiowego zadowolenia czy innej, wyższej idei, ale do pożądania coraz więcej i więcej.

Przeciwnikami Pac-Mana są cztery duszki - Blinky, Pinky, Inky oraz Clyde. Są antytezami Pac-Mana w każdym sensie. W przeciwieństwie do niego mają imiona, które są symbolem samoidentyfikacji - Pac-an jest jedynie funkcją. Posiadają również oczy - Pac-Man nie posiada oczu albo też ma je przez cały czas zamknięte, co symbolizuje jego ślepotę na sytuację egzystencjalną, w której się znalazł i której nie jest w stanie określić. Duszki współpracują ze sobą celem osiągnięcia celu, co zdradza ich kolektywistyczny charakter - Pac-Man, wedle tradycji neoliberalnego kapitalizmu, jest skrajnym indywidualistą zainteresowanym jedynie własnymi potrzebami.

To oczywiste, że Blinky, Pinky, Inky oraz Clyde mają charakter rewolucyjny - nie interesuje ich akumulacja kapitału, tylko powstrzymanie Pac-Mana, który swoją niekontrolowaną konsumpcją doprowadza do spustoszenia kolejnych poziomów. Sama symbolika ducha przywołuje na myśl "widmo komunizmu", o którym pisał Marks w Manifeście Komunistycznym.

Starania dzielnych duszków są jednak skazane na porażkę w momencie, w którym Pac-Man pożre jeden z większych, bonusowych punktów na mapie i zmieni się w nieśmiertelną machinę destrukcji tłumiącą wszelki opór - tak samo jak kapitalizm po akumulacji dostatnie wielkiej lub dostatecznie znaczącej porcji kapitału, ma w zwyczaju tłumić rewolucyjne aspiracje.

Nie jest to jednak porażka trwała - po pożarciu przez Pac-Mana obdarte ze swojej cielesnej powłoki duszki wracają do punktu wyjścia, by zacząć od początku. Jest to symbolem nieustannego trwania idei rewolucyjnego komunizmu, mimo wszelkich przeciwności losu.

.
#pacman #ekonomia #takaprawda #komunizm #libertarianizm #komunizm #gry #heheszki #pasta
źródło: comment_1618385315c1czApC1lWNUCoUyLQ8nCt.jpg
  • 3