Wpis z mikrobloga

Wczoraj wypłynęła naprawdę ekscytująca informacja na temat wyników eksperymentu Mion g-2 w Fermilabie badającego moment magnetyczny mionu. Wyniki eksperymentu potwierdziły dotychczasową anomalie na poziomie 4.2 sigma.

Więcej informacji w bardzo ciekawym artykule dodanym przez @Clermont: [Fermilab: Miony zachowują się inaczej niż przewiduje to Model Standardowy [ENG]](https://www.wykop.pl/link/6044753/fermilab-miony-zachowuja-sie-inaczej-niz-przewiduje-to-model-standardowy-eng/) Pomożecie wykopać?

Jeszcze więcej nt. samego eksperymentu, badanej anomalii oraz dlaczego sam pomiar jest tak ważny:

1. Świetne podsumowanie o co w tym wszystkim chodzi z reddita: https://www.reddit.com/r/Physics/comments/mldhty/when_this_post_is_24h_old_fermilab_will_announce/

2. Massimo Passera: Muon g−2 and Δα connection

3. Why the Muon g-2 Results Are So Exciting!

4. Measuring the Magnet that Measures the Muon

5. Muon’s Escalating Challenge to the Standard Model

Dla wzrokowców załączam grafikę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_1617863773KKp8X4F0qoS8P8Sev2xnpp.jpg
  • 22
Gdyby ktoś chciał się WYPISAĆ z listy to niech zaplusuje ten komentarz.

Nie prowadzę już zapisów (można obserwować tag). Gdyby ktoś mimo wszystko chciał jednak być wołanym to niech mi da jakoś znać.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@JarosG: W skrocie: Mion jak #!$%@? to tworzy inne czastki i potrafimy to zmierzyc. Ile go powinno byc razem z tymi czastkami. Ale zmierzylismy i jest go wiecej. Teraz to sprawdzilismy zeby nie bylo ze zle mierzymy. I faktycznie: Mion tworzy cos wiecej i sie jaramy bo nie wiemy co. Moze jakies nieznane nam czastki? Moze diabla? W kazdym razie potwierdzono niby ze to nie byly bledy pomiarowe. Zajebista rzecz i
@naciski: Oj no niby to faktycznie dzial mechaniki, ale jako ze mechanike tez zawarlismy w fizyce to juz musimy sie az tak detalizowac? Te kwantowe cuda i tak sa fajne... Nie zniechecajmy ludzi podejsciem z elektrody.