Wpis z mikrobloga

#devopsiarz - kolejne zestawienie o ciekawych artykułach, programach, bibliotekach z działki #devops i nie tylko - najczęściej #golang i #python, ale też #rustlang, #pracait czy #produktywnosc. :-)

To samo zestawienie u mnie na stronie (lepsze formatowanie) https://devopsiarz.pl/zestawienia/zestawienie-linkow-materialow-06-04-2021

A jeśli chcesz jeszcze dostępu do większej ilości linków, zapisz się do mailingu https://devopsiarz.pl/newsletter/zapisz/

Zapraszam również do dołączenia do społeczności na Discord https://discord.com/invite/jgSjRjt

Chcesz, aby Cię tu wołać do moich materiałów? Plusuj w miarę regularnie (patrz mój post wołający jak chodzi o szczegóły)

Produktywność

1) Artykuł: Problem z przewodami na biurku? O to sprytne rozwiązania. [tylko dla subskrybentów newslettera]

2) Artykuł: Kolejna dawka inspiracji jak chodzi o home office [tylko dla subskrybentów newslettera]

3) Artykuł: Lockdown - jak sobie z tym radzić, dyskusja ze społecznością. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Praca, kariera, biznes

1) Artykuł: Dlaczego na interview tak często pytają o te listy łączone?

2) Twitter: Milioner opisuje jak przepalili 10M$ na produkt, który ostatecznie nie odniósł sukcesu na rynku, zawsze warte przeczytania, aby uczyć się na błędach innych,

3) Artykuł: Jestem kiepskim programistą, co robić dalej? Zadałbyś takie pytanie społeczności HN? Bo ktoś samokrytyczny zadał.

4) Artykuł: Czego się nauczyłem programując system płatności - warte poczytania.

Programowanie, algorytmy

1) Artykuł: Dlaczego nie należy skupiac się za bardzo na językach programowania i bezkrytycznie śledzić rady wujka Boba?

2) Artykuł: Jeśli chcesz uczyć się algorytmów od podstaw, to masz tutaj przepastne archiwum przykładów zadań i ich użycia w praktyce, które powinno Ci pomóc w takiej nauce. [tylko dla subskrybentów newslettera]

3) Artykuł: Prosty benchmark wyrażeń regularnych w różnych językach programowania, jeśli chcesz wiedzieć, w którym języku pewne regexpy mogą być najwydajniejsze, to lista może Ci się przydać.

4) YouTube (17m): Gratka dla wszystkich fanów Doom II i programowania - autor filmu pokazuje jak działa AI potworów na przykładzie kodu źródłowego oraz również związane z tym hacki i ciekawostki. Ogólnie cały kanał tego autora jest pełen tego typu analiz gry Doom II.

DevOps, Architektura

1) Artykuł: GitHub opisuje swoje issue przez które 8 marca wylogował wszystkich z githuba. Tak, teraz wiesz dlaczego. Jeszcze przeczytaj, dlaczego tak zrobili i na czym polegał problem.

2) Artykuł: Nie było Ci dane jeszcze uczyć się o sieciach komputerowych? Tu ktoś wychodzi na przeciw dość długim artykułem z podstawami. [tylko dla subskrybentów newslettera]

3) Artykuł: Być może już wkrótce kafka będzie działać bez zookeepera, co ucieszy zwłaszcza opów, którzy to muszą ogarniać ten grajdołek.

4) Artykuł: Jesteś fanbojem AWSa i nie cierpisz terraforma? To może Ci się przydać, czyli coś o CloudFormation

Linux

1) Artykuł: OBS Studio już działa na Waylandzie

2) Artykuł: Dlaczego antywirus na linuksie to nie jest zwariowany pomył

3) GitHub: Oh my tmux - sama nazwa oh my już jest legendarna, nie muszę tłumaczyć, a że sprawa dotyczy tmuksa, to fani niewychodzenia z terminala muszą to znać.

4) GitHub: Tool, który jest w całości napisany w bashu i próbuje zastąpić niektóre funkcje Kubernetesa oferując prostotę. Aby dowiedzieć co to robi, co oferuje, a czego nie zaglądnij do repozytorium.

5) Artykuł: Jak programować bezpiecznie w bashu, szerokie omówienie, warte do poczytania nawet dla tych, którzy używają shellchecka. [tylko dla subskrybentów newslettera]

6) Artykuł: Jesteś userem macOSa i chcesz migrować na Linux lub odwrotnie? Przeczytaj ten artykuł, autor, który jest tzw. poweruserem, niestety nie ma dobrych wieści dla fanów dystrybucji linuksowych, zwłaszcza w dobie M1

Kubernetes

1) Artykuł: Awesome Kubernetes Security - czyli lista z tematyki security jak chodzi o Kubernetesa

2) YouTube: Jest taka Pani, która prowadzi swój kanał o tematyce DevOps i zachęca widzów do wzięcia udziału w jej playliście 100 dni kubernetesa. Już od czasu startu tej inicjatywy trochę dni minęło, więc daję linka do jej kontentu dla chcących się uczyć Kubernetesa.

Security, prywatność

1) Artykuł: Kawał wiedzy na temat tego jak dbać o swoją prywatność w sieci, w podziale na kategorie nawet. [tylko dla subskrybentów newslettera]

2) Artykuł: Google zbiera 20x więcej informacji za pomocą swojego Androida, niż robi to Apple za pomocą iOSa.

3) Artykuł: Jak uczynić Twojego PostgreSQLa bezpiecznym serwerem - garść porad

4) Artykuł: Historia żony pewnego męża, której to mąż wrzucił za dużo do internetu (ale celowo), nazwijmy to, spraw intymnych. Przeczytaj, a dowiesz się jak próbowała usunąć rozsiane po całym internecie materiały pornograficzne z jej udziałem i na jakie przeszkody napotykała w tej drodze bez końca. Niech ten artykuł jest też przestrogą, dla tych, którzy wrzucają za dużo do sieci, np. zdjęć swoich dzieci, zwłaszcza teraz, w dobie deepfejków.

Go

1) Artykuł: Piszemy własny linter Go - tu autor artykułu poratuje nas przykładem.

2) Artykuł: O czym dziś jeszcze nie rozprawialiśmy w tym zestawieniu? To oczywiste: o nilu w Go, proszę bardzo!

3) Artykuł: Duży booster do produktywności w linii poleceń. Uwaga, bo używanie wciąga. [tylko dla subskrybentów newslettera]

4) Artykuł: Trochę więcej o typie nil w Go, czym jest i co oznacza wartość nil w niektórych złożonych typach danych w tym języku.

5) GitHub: Fajny tool, który pozwala robić podgląd potoków w linuksie w czasie rzeczywistym, zobacz do repozytorium po demonstrację o co chodzi, ale jak wrzucasz outputy jednego polecenia na wejścia drugiego to może Cię to zainteresować.

6) Artykuł: Czym dokładnie jest Nil w Go, z punktu widzenia systemów typów, bo jest to bardzo ciekawa sprawa, którą warto znać.

7) Artykuł: Warto się uczyć języka Go - ten artykuł wprowadza do najważniejszych rzeczy związanych z językiem - projektów, tooli, kwestii składniowych i nie tylko. [tylko dla subskrybentów newslettera]

Python

1) Artykuł: Lepsze API do rozszerzania możliwości Pythona za pomocą C, a więc coś dla programistów C i Pythona.

2) Artykuł: Budujemy prostą wyszukiwarkę pełnotekstową.

3) GitHub: Zastępnik print() do debugowania, który został przeportowany do kilku innych języków (info w repo). Raczej uważam, że do doraźnego użycia tylko jeśli nie ma prawdziwego debuggera pod ręką.

4) Artykuł: Nazywasz się Christopher Null i na dobitkę jesteś z Norwegii? Wiedz, że w takiej sytuacji możesz znienawidzić Yamle w połączeniu z Pythonem

Rust

1) Artykuł: Rust Memory Container Cheat-sheet. Czyli ktoś pewne koncepty rozrysował, aby je rozjaśnić, świetna sprawa.

2) Artykuł: Objaśnienie, kolejne już, systemu modułów w Ruście

3) Artykuł: Iteratory w Ruście - co warto wiedzieć

4) GitHub: Jak znasz taki projekt jak tailscale (przewinął się w którymś poprzednim zestawieniu), to tutaj odpowiednik napisany w Ruście.

Apple

1) YouTube (10m): Za 1000$ dostaniesz laptopa kompletnie pasywnie chłodzonego, który żyje dłużej na baterii niż 99% laptopów na Windows, jest wydajniejszy nawet od wielu laptopów typu stacja robocza lub gejmingowych (przynajmniej w zadaniach obliczanych na CPU), do tego zawsze, bez względu na model od Apple, dostajesz porządna obudowę, ekran, głośnik, mikrofon, touchpad. Mowa oczywiście o Air z M1 po premierze którego bycie hejterem Apple stało się zdecydowanie trudniejsze. :-)

2) Artykuł: Według plotek iMaci mają stać się większe niż 27 cali

Laptopy, Mobile, PC

1) Artykuł: ThinkPad X1 Fold - eksperyment od Lenovo wzięty na testy, jakoże to eksperyment, to w zasadzie nic się tu kupy nie trzyma.

#sysadmin #devops #programista15k #programowanie #komputery #technologia #informatyka #gruparatowaniapoziomu #kubernetes #security #prywatnosc #apple
  • 6
UWAGA! Tego wpisu nie plusuj, plusuj tylko wpis rozpoczynający wątek!

Wołam 25 osób na podstawie algorytmu: wołanie za plusy dla 2 ostatnich
materiałów lub plusy dla przynajmniej 3 z 6 ostatnich materiałów.

Jeśli plusowałeś/aś tylko 2 ostatnie(-nich) materiały(-ów) - nie plusuj posta
rozpoczynającego ten wątek, aby wyłączyć wołanie przy kolejnych wpisach.

Jeśli plusowałeś/aś conajmniej 3 z 6 poprzednich materiałów, w tej sytuacji,
aby wyłączyć wołanie, nie plusuj nowych wpisów tak długo, aż