Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
Cześć, potrzebuję opinii od osób znających się na temacie. Na codzień pracuję z danymi przestrzennymi, branża: fotogrametria (z drona), geodezja, GIS. Jestem też na specjalności magisterskiej GIS.

Od pewnego czasu uczę się sama kodzenia w Pythonie, ogarniam też podstawy SQL. Wykorzystuję to czasem w GISie tworząc jakieś proste skrypty do automatyzacji procesu, miałam też próby tworzenia wtyczek. Przeglądając rynek, faktycznie dałoby radę połączyć programowanie + GIS, tylko ofert w moim regionie jest mało.

Moje pytanie brzmi, jakie technologie polecacie ogarnąć żeby dostać w przyszłości pracę związaną z programowaniem? Czy da się z mojego pakietu wiedzy znaleźć odpowiednią ścieżkę, czy jednak na start lepiej iść w co innego żeby bez problemu załapać się pierwszej pracy? W jakie technologie polecielibyście iść na start?

#programowanie #programista15k #sql #python #pracbaza #katowice
  • 21
bez problemu załapać się


@anonimowa: nie te czasy. Git good i walcz ale lekko nie będzie. Co do lokalizacji to wszyscy idą w full remote więc konkurujesz z całym (trzecim) światem. Z drugiej strony jak podlevelujesz trochę możesz uderzać na zachód, tysiące polskich programersów już tam są.
@dobry_lujek: tak, powiedz to deweloperom mieszkaniowym albo firmom produkcyjnym.

@anonimowa: może data engineering albo szeroko rozumiany business intelligence? Wtedy sql, python, pyspark, databricks etc. Ja pracuję w business intelligence i miałem kiedyś projekt związany z gisem. Trzeba było budynki na mapę nakładać i wizualizować wraz z danymi. Musieliśmy osobno wynająć speca od tych geojsonów żeby je modyfikował, nakładał w arcgisie żeby poten się to dało kolorować np. Aczkolwiek to nisza,
@anonimowa ja bym uderzał do jakiegoś GIS support albo Tatuk GIS Ogólnie komercjalne tworzenie wtyczek i rozszerzeń do GISa, albo całych silników GISowych. Jak nie chcesz w te stronę, to po prostu jakiś specjalista GIS w dowolnej branży, wtedy znajomość Pythona i SQL będzie działać tylko na Twoja korzyść. W sumie ja pracuje trochę jako specjalista GIS w waskiej branży, zestaw umiejętności mam podobny. Znajomy przeniósł się właśnie do tworzenia własnych silników
@anonimowa: Automatyzacja tworzenia map, pracowałem w firmie gdzie moi koledzy robili soft co dostawał zdjęcia i na ich podstawie nanosił na mapy np. znaki drogowe.
@anonimowa no ja w firmie pisałem prosta okienkową aplikację w Pythonie, która sobie pobierała różne dane z shapeow, coś tam na nich pracowała, generowała raporty w LaTeXu, zaczytywała jakieś dane z bazy danych (chociaż finalnie niestety z xlsa) , wiązała je z danymi przestrzennymi. W tych raportach były też mapki generowane z poziomu Pythona ale finalnie w Qgisie. Akurat w tym przypadku nie mogę dokładnie zdradzić o co chodziło. Ale takich zastosowań
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mactrix: Bardzo prosto - dostajesz zlecenie napisania programu x co robi to to i to, dostajesz dostęp do dev/stage (środowisko testowe), najpierw piszesz na to na czym masz możliwość i potem wrzucasz to na "normalny" serwer. Python czy VBA?