Wpis z mikrobloga

W tym roku równonoc wiosenna nastąpi 20 marca (sobota) o godz. 9:37 UT, tj. 10:37 rano, czasu polskiego.

Dokładnie o tej porze Słońce prześlizgnie się przez równik niebieski i zacznie wędrować po północnej półkuli nieba. Dla mnie osobiście jest to dzień zwycięstwa, bowiem deklinacja Słońca wreszcie osiąga magiczną wartość, dzięki której nasza płonąca* kula gazowa* oddalona o miliony mil nie lampi mi po oczach jak pracuję przy oknie.

Jeśli ktoś będzie chciał spróbować szczęścia w polowaniu na wschodzące Słońce 20 lub 21 marca, to około 4:45 zobaczy na południowo-wschodnim horyzoncie bladą, żółtawą kropkę. To Saturn. Kwadrans później wschodzić będzie w tym samym miejscu Jowisz, a około 5:30, tuż przez wschodem Słońca, wyłoni się tamże Merkury. Wenus będzie przytulona do tarczy Słońca, wiec nie będzie można jej wtedy zobaczyć.

Astrologów ucieszy fakt, że w okolicy tego dnia Słońce faktycznie zacznie znajdować się na tle gwiazdozbioru Ryb (co, jak twierdzą, ma miejsce między 19 lutego a 21 marca, ale kto by się przejmował precesją). Jeśli zaś chodzi o wymienione wcześniej planety, to Saturn z Jowiszem będą tunelować przez Zdziwionego Koziorożca, a Wodnik będzie grał Merkurym w zośkę.

Wszystkim amatorom niewysypiania się śpieszę donieść, że zmiana czasu nastąpi w następny weekend. W noc 27/28 marca (tj. tradycyjnie sobota/niedziela) pozwolimy naszym zegarkom przestawić się automatycznie z 2:00 na 3:00.

Astronomiczna wiosna przyniesie ze sobą pierwszą, prawdziwie wiosenną pogodę, chociaż ta będzie ociągać się z nadejściem jeszcze przez tydzień.

Ze słonecznymi pozdrowieniami!

#astronomiaodkuchni
#kosmos #astronomia #ciekawostki

* płonąca termojądrowo
w pierwszym przybliżeniu
* gazu zjonizowanego

(Ten sam wpis oryginalnie zamieściłem na blogu)
Pobierz Al_Ganonim - W tym roku równonoc wiosenna nastąpi 20 marca (sobota) o godz. 9:37 UT, ...
źródło: comment_1616088590Ve8E6XHEPUzdFiDVDLYUKC.jpg
  • 16
@dantey tak to wiem
Chodziło mi o to jak rozpoznać (przynajmniej te z układu słonecznego) na zimno - bez tych programów? Jest do tego jakiś kalendarz, że np w marcu na południowym nieboskłonie dominuje Wenus a w październiku na zachodzie mars...?
@Al_Ganonim: mieszkam dokładnie tam gdzie zwrotnik raka przecina jasna plamę. Ta plama to światła GBA czyli Gerater Bay Area, megalopolis składające się z Shenzhen, Hong Kong, Dongguan,Guangzhou, Foshan, Zhongshan, Makao, Zhuhai i kilku mniejszych miast. Mieszka tu więcej ludzi niż w UK (zameldowanych ponad 70 mln, grubo ponad 100 mln z nie zameldowanym) a PKB prawie jak w Kanadzie. #tosachiny