Wpis z mikrobloga

@RobertKowalski: jak nie zakładasz emerytury to na pewno ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W pewnym momencie wyszedłem z korwinowego myślenia, że ZUS jest organizacja przestępczą. Każde państwo będzie dokładać do swojego ZUSu dopóki będzie mogło. Kryzys emerytalny wiąże się z wojną. Oczywiście dobra, godna emerytura będzie się wiązała z podnoszeniem danin, skladek emerytalnych, ppk i podwyzszeniem wieku emerytalnego (to ostatnie na pewno nie za rządów ***).

Składki w
@izydorczyk-sebastian: wszystko świetnie, ale problem z zusem, jaki ja widzę jest taki, że płacisz na coś co nie jest dziedziczone. Czyli szczęśliwie zakładasz, że dożyjesz swojej emerytury, czy też pożyjesz na niej długo. Oprócz tego historia pokazuje, że zmiana wieku emerytalnego to nie jest dla rządzących problem, może skończyć się tak, że za 10-15 czy 20 lat żeby otrzymać pieniądze z ZUSu będziesz musiał pracować do 80-tki, bo "tu podaj jakikolwiek
@spacja_enter: waloryzacja składek ZUS to nie groszowe sprawy, Twój przykład totalnie nie trafiony, odsyłam tutaj: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/wskazniki/waloryzacja-skladki-i-kapitalu-poczatkowego/wskazniki-waloryzacji-rocznej

Stopa zwrotu też nie jest duża, powiedziałbym, że jest słabo, ale stabilnie. Do tego nie da się na składkach stracić funduszy.

Tak zakładam, że dożyje, robię takie założenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@izydorczyk-sebastian: dzietność 2+ w rozwiniętych państwach wydarzy się dokładnie nigdy. Bez zaorania ZUSu się nie obejdzie, imo powinni zlikwidować wszystkie socjale zależne od dochodów itd. oraz 500+ a wprowadzić dochód podstawowy dla każdego dorosłego obywatela bo z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że to niegłupie, kiedy weźmiemy pod uwagę stopień wyłudzania zapomóg itd. Więc mamy już emeryta który ma zapewnioną tę podstawę od państwa a resztę powinien wygenerować sam odkładając ze