Wpis z mikrobloga

Mirki, czy ktoś się orientuje jak w #tauron wygląda sytuacja gdy się ma #fotowoltaika i taryfę G12w i w trakcie roku zmienia na G11?
Mam PV zainstalowane od listopada, a ze względu na sporą konsumpcję prądu w domu (7MWh rocznie) jest taryfa G12w - bojler, liczne prania robione przez noc/weekendy, zmywarka puszczana na noc itd.
Tak więc, póki produkcja z PV była znacząco niższa od zużycia - taryfa G12w się opłacała.

Wcześniej czy później jednak nadejdzie ten moment, kiedy produkcja z PV mocno przekroczy zużycie - tj. już przez ostatnie dni tak jest, ale sumarycznie od czasu zmiany licznika nadal zużycie jest większe od produkcji, w obu taryfach.
Dokładniej to wygląda to tak:
- T1: zużycie 908, produkcja 201
- T2: zużycie 1600, produkcja 157

No więc w pewnym momencie będę musiał przejść na G11, bo generalnie lepiej mieć całą produkcję liczoną razem i móc ją wykorzystywać w dowolnym momencie zaś planowaną produkcję mam na tyle powyżej bieżącego zużycia że i tak nie interesuje mnie ile kosztuje prąd. Do tego w G11 opłaty stałe są mniej więcej 2x niższe niż w G12w, zawsze to stówa rocznie.

Tylko że jest jeden problem: kiedy przejść na G11? Czy jak przejdę na płaską taryfę to Tauron rozliczy mnie według zużycia? To byłby raczej kiepski biznes, bo jeśli zrobię to teraz to sporo zapłacę za dotychczasową nadwyżkę zużycia.
Ale co się dzieje, gdy się zmienia z G12w na G11 jeśli np. będę miał zużycie w T2 wyzerowane przez produkcję, a na T1 znaczną nadwyżkę? Nadwyżka z T1 przepada? Przechodzi na nową taryfę? Ktoś się orientuje?

Na stronach informacyjnych w ogóle nie znalazłem takich informacji, a infolinia zapowiada tak długie oczekiwanie na konsultanta że mi ucho spuchnie zanim się doczekam ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  • 1
@enron: mi PGE zjadł nadprodukcje w T1 na rzecz zużycia T2. Moim zdaniem nadprodukcja z T1 przejdzie bez problemu, pytanie co z T2? ale z mojego doświadczenia w T2 nie ma dużo produkcji a skoro masz sprzęty ustawione pod T2 to powinieneś ja dość dobrze zużywać. Ja po maju policzę i zdecyduje czy przechodzić na G11 czy zostać na G12w