Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Cześć Mircy,

Jak najprościej mogę ogarnąć taki projekcik nie będąc specjalistą, ale ogarniam raczej wszystkie podstawy. Założeniem jest:
-jakiś silnik do napędzania szpuli, na którą chcę nawijać coś
-przy stałej prędkości obrotowej oraz coraz większej ilości nawiniętego materiału przyśpiesza mi wtedy cała linia.
-chciałbym kontrolować/regulować prędkość posuwu materiału. Móc zadać stałą prędkość, która będzie utrzymywana niezależnie od ilości już nawiniętego materiału, ale będzie też możliwość łatwej regulacji.

Do tej pory planowałem użyć asynchrona, enkodera i jakiegoś regulatora, ale trochę się nie mogę w tym ogarnąć. Nigdy nie robiłem nic regulującego.
-mam takie coś do dyspozycji Wachendorff UR48484A
-enkoder Kübler 05.2400.1122.0360
-różne silniki. Asynchrony, jakieś krokowe
Teoretycznie budżet mało istotny byleby to jakoś łatwo powołać do życia. Z jakimś interfejsem do łatwego ustawienia, bo z programowaniem kiepsko.

Ktoś, coś?

#mechatronika #automatyka #pytaniedoeksperta

Rysunek poglądowy
lestear - Cześć Mircy,

Jak najprościej mogę ogarnąć taki projekcik nie będąc specjal...

źródło: comment_16134876145J5CxRXxn03sbF0xzzl3MB.jpg

Pobierz
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@i-marszi: no właśnie z arduino jeszcze nigdy nie miałem styczności, więc musiałbym od podstaw się nauczyć. Nawet te 50 linijek może być małym problemem xd
Jakieś servo mam pod ręką, LOGO! Albo S7 też by się znalazło. Tylko jak to zaprogramować jako regulator też musiałbym pierw gdzieś douczyć.

Nie ma jakichś sprytnych gotowców plug&play z łatwym ustawieniem?
Albo gdzie najlepiej mogę się douczyć w tym temacie?
@kwantowykocyk:
@lestear:
No ale jak masz silnik i enkoder to sobie tak ustawiasz żeby prędkość była stała. Jak chcemy żeby liniowa była stała to enkoder musi być napędzany przez tą linkę czy taśme co nawijasz.

Jak masz servo i S7-1200 to w zasadzie już masz wszystko żeby zrobić to profesjonalnie.
Bierzesz w S7-1200 regulator PID jako wartość zadaną podajesz jaką chcesz prędkość. Enkoder podłączasz pod wartość aktualną. A wyjście z
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kwantowykocyk: przy pierwszej próbie użyłem po prostu laserowego czujnika odległości (widac na zdj nawet) i podłączyłem pod falownik, ale odczytywane wartości miały spory błąd pomiarowy. No i chyba średnio ustawiłem wszystkie parametry, bo prędkość nie była idealnie kompensowana, choć były już postępy
@lestear:
Jak możesz wykorzystać S7-1200 enkoder i serwo. To w nic innego się nie baw, budżet spory i trochę strzelanie z armaty do wróbla ale za to masz wszystko gotowe i nie musisz w zasadzie nic programować. Do tego rozwiązanie jest profesjonalne :) Enkoder podłączasz pod HSP (szybki licznik w PLC) , servo pod analogowe wyjście PLC.
Zamiast serva możesz użyć falownika, efekt ten sam a dużo taniej.
@lestear: Jeśli zależy Ci na prostocie układu to dodaj przed bębnem odbiorczym niewielki napęd na falowniku którym będzie napędzana taśma (czy co tam nawijasz) a rolkę z lewej albo na serwo o zadanym momencie albo na napęd z poślizgiem mechanicznym. Tutaj prześledź jak prowadzona jest taśma w magnetofonie kasetowym, szpulowym lub w magnetowidzie.
2. Jeśli to co tak tajemniczo nawijasz nie może mieć styku z rolką napędu / rolką dociskową to:
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tank_driver: żadna tajemnica, uznałem, że nie jest to istotna informacja. To po prostu płaski kabel taśmowy.
Ten przetwornik wygląda obiecująco. Przez ustawienie ramp masz na myśli parametry do przyśpieszania/zwalniania?
Zgadza się, już o to pytałem. Chwilę wtedy nad tym posiedziałem i musiałem odłożyć w czasie. Teraz mam znowu możliwość się tym zająć i chciałbym już to uruchomić.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tank_driver: ten FU252 ma następce FU210, który powinien też pasować. Przejrzałem instrukcje i jest tam sporo parametrów. Czy jeśli miałbym ewentualnie problemy z ustawieniem tego mógłbym napisać do Ciebie z prośbą o pomoc? :)