Wpis z mikrobloga

Cześć. Przymierzam się do upragde mojego PC.
Aktualnie mam :
Płyta głowna : Gigabyte GA-Z77-DS3H
Procesor : Intel i5-3570
Ram: DDR 3 4x 4 GB(każda z innej parafii)
Grafika : 1050 GTX 2 GB
DYSK 120 GB i 500 GB SDD(najtańsze modele)
ZASILACZ : Corsair 650W (VS)
To wszystko siedzi w starej brzydkiej ale dość dużej praktycznej obudowie.

Brat polecił mi zbudować sprzęcik w oparciu o intel i3 10100f. Czy można coś sensownego zbudować wykorzystując cokolwiek co już mam? Tak by Nowe gry śmigały płynnie w 1080p. PS: z karta graficzną chce się wstrzymać i celuję w 3050/3060 z 6 GB . To dobry pomysł?
#pcmasterrace
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Togira_Ikonoka: jeśli chodzi kompa pod gry, to dopóki nie kupisz nowej grafiki, to upgrade reszty nie ma za bardzo sensu. Teraz i tak ogranicza Cię grafika. A później może trafia się fajne okazje na procki.

Niby możesz zostawić sobie zasilacz, ale łatwiej Ci będzie sprzedać komplet. Chyba że ogarniesz tania używkę i podmienisz. Uważam jednak, że nie ma co kusić losu i lepiej nie ryzykować awarii zasilacza przy nowym sprzęcie.
@Togira_Ikonoka: ceny gpu są teraz tragiczne ale reszty podzespołów nie, imo 2 najsensowniejsze opcje na teraz to
1) wymienić wszystko poza gpu i przeczekać do kupna nowego rtxa(a to może potrwać bo ceny możliwe że będą chore do końca roku). Ewentua;nie zasilacz i dyski możesz też zostawić
2) poczekać jeszcze trochę na premierę 11 generacji intela, albo chociaż chipsetu b560 co byś sobie taniej tego 10100f postawił na mobo, które obsługuje
procesor tez ma leciwy i raczej bootleneck wystapi. To sprzet sprzed 8 lat. Tutaj konkretnie pomogłaby tylko wymiana całego kompa.


@Pobsky8: no tak, dokładnie. Ale dopiero jak kupi nową grafikę i raczej nie będzie to szybko. Do tego czasu może pojawią się jakies okazje na proca. Wątpię, żeby obecny proc był jakimś ograniczeniem dla GTX 1050.
@Togira_Ikonoka: 10100f na b560 będzie obsługiwać szybkie pamięci, ten chipset nie będzie miał ograniczenia tak jak b460. Tak samo na z490 ten procek nie ma tego ograniczenia ale te płyty są dość drogie, b560 prawdopodobnie będą tańsze niż z490, z tym że nie będą miały możliwości kręcenia procka, ale dla procesorów bez literki K to bez różnicy i tak.
@Togira_Ikonoka: procków używanych się raczej nie opłaca bo trzymają cenę i zazwyczaj procki z nowszej generacji mają po prostu lepszy single core perf, przez co do gier są lepsze. Z590 już się pojawiają w sprzedaży a B560 myślę, że w przeciągu miesiąca/dwóch powinny być dostępne.
@ShadyTalezz: okej podsumowując brać płytę na chipsecie b560(z590) od biedy, jakieś szybsze pamięci DDR 4(8gb X2)? Proca 10100f a najlepiej 10400f, grafika 3060 ta z 6 GB (jak potanieje), ewentualnie zasilacz i dysk można kupić później. Dobrze cię zrozumiałem? A nie wiesz może czy procki 11 generacji odpala na b560? Bo będą pod slocket 1200
@Togira_Ikonoka: b560 to chipset wypuszczony właśnie pod 11 generacja, zarówno 10 jak i 11 generacja na nich odpali. Tak samo z z590, natomiast z490 było pod 10 generacje ale i 11 na nim odpali. Procek tak jak napisałeś, ewentualnie możesz poczekać na 11 generacje i wziąć ich odpowiednik z 11 generacji. Grafikę bym próbował upolować na premierę najlepiej, tak najprędzej kupisz coś w sensownej cenie, może być 3060 12gb, 6gb trochę