Wpis z mikrobloga

Hej Mirki! #praca zdalna szuka człowieka w #it / #programowanie.

Firma nam rośnie i szukamy nowych, bystrych ludzi do pomocy. Wyłącznie z doświadczeniem na poziomie senior, mierzonym wiedzą i umiejętnościami, nie liczbą lat za klawiaturą. Full-stack, głównie #php, #javascript i #mysql, ale nie tylko. Znajomość tych języków wskazana, ale nieobowiązkowa, to tylko narzędzie.

Firma jest z USA (Kalifornia), założona w 2012 roku, tworzy platformę do marketingu na poziomie lokalnym dla dużych sieci sklepów / usług. Cały czas się rozwija, przez Covid przeszła obronną ręką i właśnie zdobyła kolejną rundę finansowania.

Podejście do tworzenia oprogramowania mamy zorientowane na produkt, rezultat i bezpośrednią współpracę z klientem (programiści biorą udział w spotkaniach, mają też udział w rozwoju produktu). Nie ma żadnych scrumów, storypointów i sprintów o sztywnych ramach czasowych, bliżej nam do koncepcji lean.

Praca jest rzecz jasna w 100% zdalna, ale z trzema zastrzeżeniami:
- w godzinach pokrywających się z dniem pracy w strefie czasowej PST -9h
- w podejściu "mob programming", gdzie trzyosobowe zespoły pracują wspólnie nad tym samym kodem
- w pełni po angielsku, zatem język musi być na poziomie komunikatywnym

Co do wynagrodzenia to nie ma sztywnych widełek, ale rozmowę zaczynamy od #programista15k, a jeśli jesteś naprawdę dobry, to #programista30k jest realne. Umowa B2B, wypłata w USD.

Zainteresowanych proszę o kontakt na priv, a w komentarzach chętnie odpowiem na pytania.
  • 25
@Brother_of_Steel: Chyba masz nieprawidłowe wyobrażenia o płacach USA.

30k, tj 360k PLN rocznie, czyli USD $96k.
Według ostatniej ankiety SO, 100k to jest mediana płacy dla programistów PHP w USA.

Chyba jednak nie zatrudnisz za to dwóch na miejscu w USA.
"mob programming",


@boryspo: Zainteresował mnie ten mob programming - wcześniej o tym nie słyszałem. Możesz więcej napisać jak to u was wygląda, szczególnie w trybie zdalnym (rozumiem, ze tam pracujesz?) :D
@zakopiak:

Chyba masz nieprawidłowe wyobrażenia o płacach USA.


Oj chyba się #!$%@? na siłę. 30k jest dla najlepszych. Typowo jak sam OP pisze, 15k
Za 15k zatrudnisz dwóch za jednego.

Poza tym mediana to tylko wartość środkowa, połowa zarabia więcej, a połowa mniej. Czyli dla 30k moje stwierdzenie też jest więcej niż 50:50.

Powtarzam, jak ktoś się chce do czegoś #!$%@?ć, to zawsze powód znajdzie. Już dwóch takich mamy tutaj.
@zakopiak: w dużym skrócie - kilka osób pracuje jednocześnie nad kodem, mając dość ściśle zdefiniowane role (driver - pisze, navigator - mówi co pisać, support - bierze udział w dyskusji). U nas zespoły są trzyosobowe, praca zdalna bardzo dobrze z tym współgra, jedynie "zmiana krzesła" jest trochę bardziej skomplikowana niż na żywo. Jest to w praktyce rozwinięcie programowania w parach, które jest dużo bardziej znane. Tutaj masz trochę więcej informacji.
@zakopiak: min. 6h "zakładki", firma zaczyna od ósmej, także u nas najwcześniej od 15. W uzasadnionych przypadkach jest to do negocjacji, ale przede wszystkim zależy to od reszty zespołu, bo to on musi się dostosować. W praktyce nigdy nie było z tym problemów.
@alex-fortune: ponieważ daje to wymierne korzyści. Kod jest lepszej jakości, znacząco skraca się cały proces (nie trzeba już oddzielnego QA i ponownych poprawek), praktycznie nie występuje też dzięki temu przełączanie kontekstu (zespół może pracować nad jednym tematem od początku do końca), a transfer wiedzy występuje naturalnie. To tak z najważniejszych zalet.
@boryspo: Okej, ale robicie to kosztem zwiększenia kosztu do 3x - te dwie osoby mogłyby robić coś innego, pisać coś swojego, designować coś, no cokolwiek. Jakość kodu można bardzo skutecznie mierzyć i trzymać w ryzach silną analizą statyczną ( lintery, wszelkiego rodzaju parsery przeszukujące i odrzucające konkretne konstrukcje kodu ) plus kulturą szczegółowego code review.

Nie mówię, że to nie działa, ale cost wydaje się mocno prohibitive.
@alex-fortune: owszem, tak to wygląda z zewnątrz, ale w praktyce po odliczeniu wszystkich dodatkowych kosztów, które ponosisz przy "standardowym" podejściu (dodatkowy code review to też koszt) i zwiększeniu zaangażowania dzięki pracy w zespole jest to zaledwie kilkadziesiąt procent drożej. Analiza statyczna u nas też ma się dobrze jako cześć CI, bez tego nawet nie scalisz kodu do mastera.
@boryspo: jak to wygląda w przypadku rozkminiania bugów, optymalizacji, bardziej skomplikowanych featureów, itd? Każdy wie że czasami jest dzień, w którym cały dzień spędzasz na debugu/doczytywaniu/rozkminianiu i przez cały dzień powstaje jedna linijka kodu albo i wcale. Co w takim momencie robią pozostałe osoby? Rozkminiają również to samo i tracą cały dzień czy robią swoje zadania?
@KindGuy: robią to wspólnie, co tym skraca łączny czas tej czynności. Większość tego typu zadań bardzo dobrze się skaluje horyzontalnie, prawdopodobieństwo znalezienia rozwiązania jest również znacznie wyższe gdy nad problemem pochyla się kilka osób.