Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Witam,
Mam pytanie które nurtuje mnie od jakiegoś czasu. Jak wygląda sprawa z sprzedażą na OLX? Nie ukrywam, że zdarzy mi się sprzedać od czasu do czasu jakieś swoje rzeczy, ubrania, nieużywaną elektronikę. Na niektóre rzeczy nie posiadam dowodu zakupu, na niektóre tak. Teraz jak to wygląda w praktyce z podatkami? Czy taki zarobek trzeba jakoś opodatkować i wykazać w zeznaniu rocznym, tak by urząd skarbowy nie przyczepił się o zatajanie dodatkowych zarobionych pieniędzy? Naczytałem się, że po okresie 6 miesięcy posiadania rzeczy można spać spokojnie o ile takie rzeczy sprzedaje się "od czasu do czasu" i nie w sposób ciągły. Lecz jak teraz udowodnić, jeśli na niektóre rzeczy nie posiadam paragonu czy dowodu zakupu?

Drugim przykładem na który chciałbym poznać odpowiedź to jak wygląda sprawa jaka przydarzyła mi się jakiś czas temu. Na targowisku udało mi się zakupić zegarek o wartości jakoś 2 tysięcy złoty, który zakupiłem za 800 - oczywiście nie miałem na to żadnego paragonu z tytułu zakupu. Udało mi się go sprzedać za 1300zł. Teraz pytanie czy w jakiś sposób mam się z tego rozliczyć? Co jeśli udałoby mi się skupować rzeczy tanio na targowisku i sprzedawać je drożej w internecie? Nie miałbym żadnych paragonów ze względu na to, że raczej mało kto wystawia na giełdzie takie rzeczy, więc również nie miałbym jak tego udowodnić, że posiadam tą rzecz okres dłuższy, niż 6 miesięcy, a co dopiero jakoś mieć udokumentowany zakup.

#urzadskarbowy #prawo #sprzedaz #sprzedawanie #kontrola #fiskus #skarbowka #pytanie #pomoc #dzialalnoscgospodarcza #biznes #zarobek #firma

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6012de41b28261000a773146
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: marcel_pijak
Wesprzyj projekt
  • 1
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:
jak sam wspomniales, warunki sa niejasne, 6 msc, sporadycznie, nie w sposob ciagly, nie w celu zarobkowym itp

W kontekście sprzedaży rzeczy ruchomych w pierwszej kolejności możemy wskazać na treść art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. Przepis ten podaje, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy, jeżeli zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Dodatkowo zastrzega, że zbycie nie może następować w wykonaniu działalności gospodarczej.


W świetle dotychczasowych ustaleń bardzo ważne staje się określenie, kiedy mamy do czynienia z działalnością gospodarczą. Jak możemy przeczytać w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, za pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się m.in. działalność handlową prowadzoną w sposób ciągły, zorganizowany oraz w
  • Odpowiedz