Wpis z mikrobloga

@Morfi_pl: Podczas kopiowania plików na pewno, a w zwykłej pracy racze nie, w obu przypadkach rakieta i jakiekolwiek odczucia różnicy to pewnie placebo. Zostawiam na razie bez szyfrowania i będę testować jak dockery i virtualki pracują. (wcześniej jechałem na 970 EVO Plus z szyfrowaniem ale nigdy nie robiłem benchmarku)

@hitherto: ¯\_(ツ)_/¯
@antek_akrobata: Na pewno, natomiast sam dysk również posiada sprzętowy kontroler:

Ze specyfikacji dysku:
Data Security: AES 256-bit Full Disk Encryption, TCG/Opal V2.0, Encrypted Drive (IEEE1667)

Wiesz może jak to działa, czy jest on wykorzystywany podczas enc/dec ? Ja jeszcze nie zgłębiałem się w temat.
@passage: nowe dyski mają własne systemy szyfrowania, więc możesz użyć albo ich, albo Windowsowego BitLockera / linuxowego LUKS itp. Trochę w tym marketingu bo lepiej wygląda, że WOW ten dysk ma potężne szyfrowanie.
Kilka lat temu było głośno o tym, że te szyfrowania Samsunga/Cruciala miały backdoory, czy były łatwe do złamania, potem chyba to naprawili. Co nie zmienia faktu, że twój procesor też musi obsługiwać sprzętowe AES żeby wydajność była dobra,